Izložba „Mojih 40 Smotri – fotografije sudionika Međunarodne smotre folklora Zagreb kroz objektiv Vide Bagura“
Od 14. do 28. srpnja 2026.
Zagrebačke ulice i trgovi u samome središtu grada od 15. do 19. srpnja 2026. godine živjet će u znaku 60. Međunarodne smotre folklora Zagreb, tradicionalne manifestacije i jednoga od najznačajnijih događanja posvećenih folkloru i tradicijskoj kulturi u Hrvatskoj.
Ovogodišnja Smotra posebno je posvećena Vidoslavu Vidi Baguru, a Nacionalna i sveučilišna knjižnica ugostit će izložbu Mojih 40 Smotri – fotografije sudionika Međunarodne smotre folklora Zagreb kroz objektiv Vide Bagura kao dio programa Smotre kojim se želi odati počast čovjeku koji je desetljećima bio stručni oslonac i dobri duh ove manifestacije.
Četrdeset godina iza objektiva
Tijekom četiriju desetljeća sudjelovanja u Smotri, Vido Bagur nametnuo se i kao njezin predani vizualni kroničar. Izložba Mojih 40 Smotri okuplja pedesetak pomno odabranih fotografija snimljenih na Međunarodnoj smotri folklora i u njezinu okružju – od terenskih priprema i proba, preko putovanja, garderoba i gradskih ulica, do trenutka izlaska na pozornicu. U središtu su upravo oni trenutci koji najčešće ostaju skriveni publici, poput koncentracije prije nastupa, posljednjih provjera svake pojedinosti, trenutaka predaha i prizora iza pozornice.
Intimna kronika zajedništva
Bagurov fotografski opus nije tek dokument vremena nego i intimna kronika zajedništva, predanosti i ljubavi prema tradicijskome stvaralaštvu, viđena očima čovjeka koji baštinu poznaje iznutra kao istraživač, ali i kao voditelj i organizator. Njegove fotografije ne idealiziraju, već s toplinom i poštovanjem prikazuju ljude koji folklor ne žive samo na pozornici nego i u svagdašnjici – u gestama, pogledima i malim, neponovljivim situacijama koje inače ostaju nevidljive. U tome dugom razdoblju prepoznaje se trajnost jednoga nastojanja da se vidljivima učine oni koji svojim radom, često iz pozadine, čine Smotru onime što ona jest.
Otvorenje izložbe
Otvorenje izložbe Mojih 40 Smotri Vidoslava Vide Bagura održat će se 14. srpnja 2026. godine u Nacionalnoj i sveučilišne knjižnici.
U znaku 60. Međunarodne smotre folklora Zagreb
Šezdeseta obljetnica Međunarodne smotre folklora Zagreb ponovno potiče na promišljanje o ulozi i značenju ove manifestacije u hrvatskome kulturnom i nacionalnome prostoru te njezinu mjestu u međunarodnome kontekstu. Stoga će u programu jubilarne 60. Smotre nastupiti i društva koja su sudjelovala na njezinu prvom izdanju održanome 1966. godine.
Posjetite Zagreb i tijekom pet uzbudljivih dana upoznajte bogatstvo i raznolikost folklorne baštine u plesu, pjesmi, glazbi i tradicijskome ruhu u najljepšim parkovima, ulicama i trgovima gradskoga središta.
Foto: Vidoslav Vido Bagur