Nacionalni uredi za nakladnike u Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici u Zagrebu svojim jedinstvenim modelima poslovanja odgovaraju na suvremene potrebe hrvatskih nakladnika.

U nacionalnim uredima za ISBN, ISMN, ISSN i DOI nakladnici mogu dobiti navedene identifikatore za publikacije i članke u časopisima koje izdaju, a u Središnjem nacionalnom CIP uredu mogu izraditi CIP zapise i dobiti CIP identifikacijske brojeve za knjige koje su u pripremi za tisak. 

Hrvatski ured za ISBN 

Hrvatski ured za ISBN učlanjuje nakladnike knjiga i drugih omeđenih publikacija sa sjedištem u Republici Hrvatskoj u međunarodni sustav ISBN-a, održava i osuvremenjuje podatke o njima u Međunarodnom Upisniku nakladnika knjiga i dodjeljuje ISBN brojeve knjigama i drugim omeđenim publikacijama.

ISBN je Međunarodni standardni knjižni broj (eng. International Standard Book Number) koji služi za jednoznačno identificiranje knjiga i drugih omeđenih publikacija.

ISSN ured za Hrvatsku

ISSN ured za Hrvatsku dodjeljuje ISSN-e te stvara i održava zapise o hrvatskim serijskim publikacijama i drugoj neomeđenoj građi u Međunarodnom upisniku ISSN-a. Ured također pruža pomoć uredništvima pri pokretanju i uređivanju serijskih publikacija i druge neomeđene građe, a dodjeljuje i brojčane nizove za crtične kodove. 

ISSN je Međunarodni standardni broj serijske publikacije (eng. International Standard Serial Number) koji služi za jednoznačno identificiranje serijskih publikacija i druge neomeđene građe. 

Hrvatski ured za ISMN

Hrvatski ured za ISMN učlanjuje nakladnike notirane glazbe sa sjedištem u Republici Hrvatskoj u međunarodni sustav ISMN-a, održava i osuvremenjuje podatke o njima u Međunarodnoj bazi nakladnika notirane glazbe  i dodjeljuje ISMN-e notiranoj glazbi tj. grafičkim prikazima glazbe – partiturama, dionicama, zbirkama skladbi, antologijama te tekstovima pjesama koji se objavljuju s notiranom glazbom i komentarima uz notiranu glazbu ako se prodaju odvojeno. 

ISMN je Međunarodni standardni broj notirane glazbe (eng. International Standard Music Number) koji služi za jednoznačno identificiranje notirane glazbe. 

Hrvatski ured za DOI

Hrvatski ured za DOI posreduje između hrvatskih nakladnika znanstvenih i znanstveno-stručnih časopisa i međunarodne registracijske agencije za znanstvene sadržaje – Crossref pri dodjeli DOI-ja online znanstvenim i znanstveno-stručnim časopisima i njihovim člancima.  

Korištenjem posredničkih usluga Hrvatskog ureda za DOI nakladnici ostvaruju niz financijskih, administrativnih i tehničkih pogodnosti kao što je pokrivanje troškova godišnje članarine i troškova registracije DOI-ja kao i mogućnost korištenja Sustava DOI-HR, sustava za registraciju DOI-ja i pohranu obveznog primjerka

DOI (eng. Digital Object Identifier) je digitalni identifikator objekta, a služi kao trajna poveznica na cjeloviti dokument tj. objekt ili na podatak o njemu. 

Središnji nacionalni CIP ured

Program CIP u Hrvatskoj organiziran je prema načelu kooperativne katalogizacije. Osim Nacionalne i sveučilišne knjižnice u Zagrebu, koja ujedno i usklađuje rad u sklopu programa CIP, u kooperativni program CIP uključene su i knjižnice u Dubrovniku, Osijeku, Puli, Rijeci, Splitu i Zadru. 

CIP (eng. Cataloguing in publication = Katalogizacija u publikaciji) je program izrade preliminarnih, skraćenih kataložnih zapisa (CIP zapisa) za publikacije u pripremi za tisak. 

Obvezni primjerak

Prema Zakonu o knjižnicama i knjižničnoj djelatnosti i Pravilniku o obaveznom primjerku nakladnici sa sjedištem u Republici Hrvatskoj obvezni su Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici u Zagrebu dostaviti određeni broj publikacija koje izdaju, bez obzira na medij na kojem su objavljene. 

Hrvatske nacionalne bibliografije

Uvid u nakladničku produkciju Republike Hrvatske može se dobiti putem tekućih i retrospektivnih nacionalnih bibliografija koje Nacionalna i sveučilišna knjižnica u Zagrebu izrađuje i redovito objavljuje. 

Tekuće nacionalne bibliografije sastoje se od tri niza: Niz A za knjige, Niz B za časopise i Niz C za serijske publikacije.  

Kontakti

Hrvatski ured za ISBN

E-adresa: isbn@nsk.hr

Telefon: +385 1 616 4288

Osobe za kontakt

Jelena Šatović

Antonija Sinković

Danijela Getliher

ISSN ured za Hrvatsku

E-adresa: issn@nsk.hr

Telefon: +385 1 616 4082

+385 1 616 4181

Osobe za kontakt

Ljerka Arnuš

Zrinka Mužar

Danijela Getliher

Hrvatski ured za ISMN

E-adresa: isbn@nsk.hr

Telefon: +385 1 616 4288

Osobe za kontakt

Jelena Šatović

Antonija Sinković

Danijela Getliher

Hrvatski ured za DOI

E-adresa: doi@nsk.hr

Telefon: +385 1 616 4157

+385 1 616 4158

Osobe za kontakt

Lucija Šimundić

Silvana Šehić Marković

Danijela Getliher

Središnji nacionalni CIP ured

E-adresa: cip@nsk.hr

Telefon: +385 1 616 4121, +385 1 616 4123, +385 1 616 4127

Osobe za kontakt

Andrea Rendulić

Marija Prlić

Gordana Tatalović

Služba obveznog primjerka

E-adresa: obvezni.primjerak@nsk.hr

Telefon: +385 1 616 4102, +385 1 616 4094, +385 1 616 4362

Osobe za kontakt
Vesna Golubović (knjige)
Jasna Zaluški (novine)
Bojan Borović (časopisi)
Mario Krajna (časopisi)
Ivona Barun Špoljarić (potvrde za obvezni primjerak,  +385 1 616 4094)
Ivana Golubić (potvrde za obvezni primjerak, +385 1 616 4102)

Hrvatske nacionalne bibliografije

E-adresa: lmachala@nsk.hr

Telefon: +385 1 616 4122

Osoba za kontakt: Lobel Machala