Knjižničari
Nacionalna i sveučilišna knjižnica u Zagrebu središnja je ustanova hrvatskog knjižničnog sustava.

NSK ima ulogu nacionalnog informacijskog i bibliografskog središta, središta knjižnično-informacijskog sustava Republike Hrvatske i središnje matične knjižnice u Republici Hrvatskoj.
Međuknjižnična posudba
Knjižnice iz Hrvatske ili inozemstva mogu zatražiti posudbu ili izradu preslika građe iz fonda NSK za potrebe svojih korisnika slanjem zahtjeva e-poštom na e-adresu illnsk@nsk.hr.
Međuknjižnična posudba naplaćuje se prema važećem cjeniku, a rok posudbe građe iz fonda NSK je trideset dana.
Matična djelatnost
Nacionalna i sveučilišna knjižnica u Zagrebu središnja je matična knjižnica za sve vrste knjižnica na području Republike Hrvatske.
U sklopu Centra za razvoj knjižnica i knjižničarstva djeluju matične službe za narodne, školske, sveučilišne, visokoškolske, znanstvene i specijalne knjižnice te baštinske zbirke, a unutar Centra za razvoj Hrvatske digitalne knjižnice djeluje matična djelatnost za razvoj digitalnih knjižnica i zbirki.
NSK je ujedno i sveučilišna matična knjižnica za visokoškolske i specijalne knjižnice u sedam županija središnje Hrvatske i Grada Zagreba kao središnja knjižnica Sveučilišta u Zagrebu.
Knjižnična statistika
Prema Zakonu o knjižnicama i knjižničnoj djelatnosti (NN 17/19) knjižnice su obvezne prikupljati statističke podatke o svome poslovanju i unositi ih u sustav jedinstvenog elektroničkog prikupljanja statističkih podataka o poslovanju knjižnica pri Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici u Zagrebu, prema uputama za unos podataka.
Prikupljene i obrađene statističke podatke i pokazatelje uspješnosti prema vrstama knjižnice i po županijama možete pregledavati na portalu matične djelatnosti NSK.
Upisnici
Nacionalna i sveučilišna knjižnica u Zagrebu temeljem Zakona o knjižnicama i knjižničnoj djelatnosti (NN 17/2019) i Pravilnika o Upisniku knjižnica (NN 78/2020) vodi sljedeće upisnike:
- Upisnik knjižnica (sadrži temeljne podatke o svim knjižnicama u Republici Hrvatskoj)
- SUBAZ – Sustav za identificiranje, upravljanje i predstavljanje baštinskih zbirki
- Knjižničarska zvanja u Republici Hrvatskoj
Edukacije i stručno usavršavanje
U Nacionalnom Centru za stalno stručno usavršavanje knjižničara (CSSU) provode se programi cjeloživotnog učenja i stalnog stručnog usavršavanja knjižničara i informacijskih stručnjaka.
Tečajevi su namijenjeni knjižničarima iz svih vrsta knjižnica, pomoćnim knjižničarima, studentima knjižnične i informacijske znanosti te široj AKM zajednici.
Stjecanje stručnih zvanja
Temeljna stručna zvanja u knjižničarskoj struci, viša stručna zvanja, stručni ispiti, program stručnih ispita, polaganje dopunskog stručnog ispita i priznavanje inozemne stručne kvalifikacije uređena su Pravilnikom o uvjetima i načinu stjecanja stručnih zvanja u knjižničarskoj struci (NN 107/2021).
Stručni ispiti
Nacionalna i sveučilišna knjižnica u Zagrebu administrira provođenje stručnih ispita za stjecanje temeljnih stručnih zvanja u knjižničarskoj struci.
Temeljna stručna zvanja u knjižničarskoj struci su:
- knjižničarski tehničar
- knjižničarski suradnik
- knjižničar
Sve informacije o prijavama, rokovima i programu stručnih ispita možete pronaći na stranici Stručni ispiti.
Stjecanje viših stručnih zvanja
Nacionalna i sveučilišna knjižnica u Zagrebu administrira rad Povjerenstva za predlaganje viših stručnih zvanja u knjižničarskoj struci.
Viša stručna zvanja u knjižničarskoj struci su:
- viši knjižničarski tehničar
- viši knjižničarski suradnik
- viši knjižničar
- knjižničarski savjetnik.
Potpisani zahtjevi/zamolbe za stjecanje viših stručnih zvanja šalju se poštom na adresu:
Ulica Hrvatske bratske zajednice 4
10 000 Zagreb
Republika Hrvatska
Životopis i dokazi o doprinosima knjižničarskoj struci predaju se u elektroničkom obliku.
Uz zahtjeve potrebno je priložiti i rješenje o prevođenju zvanja u skladu s čl. 33 Pravilnika o uvjetima i načinu stjecanja stručnih zvanja u knjižničarskoj struci (NN 107/2021).
Kontakt: povjerenstvo.visa.zvanja@nsk.hr
Integrirani knjižnični sustav
Integrirani knjižnični sustav Nacionalne i sveučilišne knjižnice u Zagrebu te visokoškolskih i znanstvenih knjižnica Republike Hrvatske čine knjižnice 35 ustanova (44 knjižnice) iz sustava Ministarstva znanosti i obrazovanja Republike Hrvatske.
Sustav se temelji na primjeni zajedničkog integriranog knjižničnog sustava Aleph, formata MARC 21, središnje normativne kontrole, nacionalnog predmetnog sustava i tezaurusa.
Bibliografska kontrola i standardi
Pravilnik za opis i pristup građi u knjižnicama, arhivima i muzejima
Pravilnik za opis i pristup građi u knjižnicama, arhivima i muzejima (KAM) skup je elemenata i uputa za identifikaciju i opis građe u baštinskim i informacijskim ustanovama. Uz upute kako odabrati i oblikovati podatke o građi, KAM obuhvaća i podatke o osobama, tijelima, obiteljima, mjestima i razdobljima povezanima s građom.
Katalogizacija i klasifikacija
Portal Katalogizacija i klasifikacija namijenjen je knjižničarima koji se bave obradom građe, a obuhvaća teme iz područja bibliografske kontrole – aktivnosti uključene u izradu, organiziranje, upravljanje i održavanje bibliografskih (kataložnih) zapisa, norme za formalni i sadržajni opis građe, dodjelu klasifikacijskih oznaka, oblikovanje i izradu nadziranih pristupnica (normativna kontrola).
Hrvatski UDK online
Hrvatska verzija UDK Online sadrži kompletnu standardnu verziju UDK s više od 70 000 oznaka, proširenu s više od 11 000 otpisanih brojeva. Mrežne tablice opremljene su nizom funkcija koje pomažu pretraživanju i pregledavanju UDK sheme.
UDK Online mogu, uz registraciju, bez plaćanja naknade koristiti knjižnice i ostale informacijske ustanove u Hrvatskoj.
Predmetni sustav NSK
Predmetni sustav NSK skup je uputa koje opisuju načela predmetnog označivanja i proceduru predmetne obrade. Cilj dostupnosti predmetnih oznaka NSK kao nadziranog rječnika je doprinijeti standardiziranosti bibliografskih podataka i preporučuje se za korištenje u svim vrstama knjižnica.
Oznake za žanr ili oblik
Žanrovski sustav NSK strukturirani je rječnik nadziranih oznaka za žanr ili oblik koji se izrađuje i održava u normativnoj bazi NSK i koristi u bibliografskim zapisima.
Oznake za žanr ili oblik mogu se slobodno koristiti u svim vrstama knjižnica, arhivima, muzejima i drugim ustanovama uz već postojeći sustav predmetnog označivanja koji se koristi. Dostupan je putem mrežnog kataloga NSK (NSK normativna baza, Žanr/Oblik).
Normativna baza UDK
Normativna baza UDK predstavlja standardizaciju primjene i interpretacije UDK u bibliografskoj bazi Nacionalne i sveučilišne knjižnice u Zagrebu, a čini ju kodirani skup klasifikacijskih brojeva tj. oznaka i svih podataka vezanih uz klasifikaciju i indeksnu politiku NSK.
Međunarodni standardni identifikator
Međunarodni standardni identifikator za knjižnice i srodne ustanove – ISIL kôd (engl. International Standard Identifier for Libraries and Related Organizations) služi za jednoznačnu identifikaciju knjižnica, arhiva i muzeja u aktivnostima i uslugama razmjene strojno čitljivih podataka: u mrežnim katalozima, bibliografskim zapisima, međuknjižničnoj posudbi, RFID tehnologiji i drugim aplikacijama informacijske tehnologije.
Stručni skupovi

Nacionalna i sveučilišna knjižnica u Zagrebu organizira i sudjeluje u organizaciji brojnih domaćih i međunarodnih stručnih skupova.
Jednom godišnje održavaju se konferencije Festival hrvatskih digitalizacijskih projekata – Dfest i Sistemsko knjižničarstvo (konferencija korisnika Integriranog knjižničnog sustava Nacionalne i sveučilišne knjižnice u Zagrebu te knjižnica iz sustava znanosti i visokoga obrazovanja), a svake dvije godine održava se konferencija Savjetovanje za narodne knjižnice u Republici Hrvatskoj – s međunarodnim sudjelovanjem.
Informacije o ostalim skupovima u knjižničarskoj zajednici možete pratiti na mrežnim stranicama Hrvatskog knjižničarskog društva.
Zakoni, pravilnici i standardi
Zakoni
- Zakon o knjižnicama i knjižničnoj djelatnosti (NN 17/2019, 98/2019, 114/2022)
- Zakon o osiguravanju kvalitete u visokom obrazovanju i znanosti (NN 151/2022)
- Zakon o visokom obrazovanju i znanstvenoj djelatnosti (NN 119/2022)
- Zakon o autorskom pravu i srodnim pravima (NN 111/21)
- Zakon o zaštiti i očuvanju kulturnih dobara (NN 69/1999, 151/2003, 157/2003 Ispravak, 87/2009, 88/2010, 61/2011, 25/2012, 136/2012 , 157/2013, 152/2014, 44/2017, 90/2018, 32/2020, 62/2020)
- Zakon o odgoju i obrazovanju i osnovnoj i srednjoj školi (Pročišćeni tekst) (NN 126/2012)
- Zakon o Agenciji o odgoju i obrazovanju (NN 85/2006)
- Zakon o ustanovama (NN 76/1993, 35/2008, 127/2019)
- Zakon o upravljanju javnim ustanovama u kulturi (NN 96/2001)
- Zakon o financiranju javnih potreba u kulturi (NN 47/90, 27/93, 38/2009)
- Zakon o provedbi Opće uredbe o zaštiti podataka (NN 42/2018)
Pravilnici
- Pravilnik o zaštiti, reviziji i otpisu knjižnične građe (NN 27/2023)
- Pravilnik o obliku, sadržaju i načinu vođenja registra kulturnih dobara Republike Hrvatske (NN 19/2023)
- Pravilnik o uvjetima i načinu stjecanja stručnih zvanja u knjižničarskoj struci (NN 107/2021)
- Pravilnik o matičnoj djelatnosti i sustavu matičnih knjižnica u Republici Hrvatskoj (NN 81/2021)
- Pravilnik o Upisniku knjižnica (NN 78/2020)
- Pravilnik o obveznom primjerku (NN 66/2020)
- Pravilnik o napredovanju učitelja, nastavnika, stručnih suradnika i ravnatelja u osnovnim i srednjim školama i učeničkim domovima (NN 68/2019)
- Pravilnik o uvjetima za izbor u znanstvena zvanja (NN 28/2017)
- Pravilnik o izboru i utvrđivanju programa javnih potreba u kulturi (NN 55/2016)
Standardi
- Standard za školske knjižnice (NN 61/2023)
- Standard za visokoškolske, sveučilišne i znanstvene knjižnice (NN 81/2022)
- Standard za narodne knjižnice u Republici Hrvatskoj (NN 103/2021)
- Standard za specijalne knjižnice (NN 103/2021)
- Standard za digitalne knjižnice (NN 103/2021)
- Državni pedagoški standard osnovnoškolskog sustava odgoja i obrazovanja (NN 63/2008, 90/2010)
- Državni pedagoški standard srednjoškolskog sustava odgoja i obrazovanja (NN 63/2008, 90/2010)
Kontakti
Međuknjižnična posudba
E-adresa: illnsk@nsk.hr
Telefon:+385 1 616 4109 i +385 1 616 4120
Hrvatski zavod za knjižničarstvo
E-adresa: zavod@nsk.hr
dr. sc. Breza Šalamon-Cindori, predstavnica Hrvatskog zavoda za knjižničarstvo
T. +385 1 616 4132
E. bsalamon-cindori@nsk.hr
Centar za razvoj knjižnica i knjižničarstva
Dunja Marija Gabriel, koordinatorica
Matična služba za sveučilišne/visokoškolske/specijalne knjižnice
E-adresa: maticna.svsk@nsk.hr
Telefon: +385 1 616 4358 i +385 99 310 7029
dr. sc. Breza Šalamon-Cindori, knjižničarska savjetnica za sveučilišne, visokoškolske i specijalne knjižnice
Matična služba za narodne knjižnice
E-adresa: maticna.nk@nsk.hr
Telefon: +385 1 616 4150 i +385 99 6290 380
Dunja Marija Gabriel, knjižničarska savjetnica za narodne knjižnice
Matična služba za školske knjižnice
E-adresa: maticna.sk@nsk.hr
Telefon: +385 1 616 4027
dr. sc. Kristina Romić, viša knjižničarka za školske knjižnice
Matična služba za baštinske zbirke
E-adresa: maticna.bzk@nsk.hr
Telefon: +385 1 616 4319
Ivan Volarević, knjižničar za baštinske zbirke
Telefon: +385 1 616 4357
Mia Perković, konzervator za baštinske zbirke
Telefon: +385 1 616 4363
Područne matične službe
dr. sc. Andreja Tominac, područna knjižničarska savjetnica za visokoškolske knjižnice
Telefon: +385 1 616 4146
Centar za razvoj hrvatske digitalne knjižnice
E-adresa: digitalna@nsk.hr
Telefon: +385 1 616 4124 i +385 1 616 4076
Karolina Holub, knjižničarska savjetnica za razvoj digitalnih knjižnica i zbirki
Telefon: +385 1 616 4332
Sustav jedinstvenog elektroničkog prikupljanja podataka o poslovanju knjižnica
E-adresa: statistika@nsk.hr
Upisnik knjižnica u Republici Hrvatskoj
E-adresa: upisnik-knjiznica@nsk.hr
Marta Kovač, knjižničarka za upisnike i evidencije u knjižničarstvu
Telefon: +385 1 616 4355
Centar za stalno stručno usavršavanje knjižničara (CSSU)
E-adresa: cssu@nsk.hr
Telefon: +385 1 616 4037
Antonija Filipeti, prof., viša knjižničarka, koordinatorica Centra
Stručni ispiti
Mirjana Draženović Angelovski
E-adresa: mdangelovski@nsk.hr
Telefon: +385 1 616 4020
Suzana Plazonja
E-adresa: splazonja@nsk.hr
Telefon: +385 1 616 4025
Stjecanje viših stručnih zvanja
E-adresa: povjerenstvo.visa.zvanja@nsk.hr
Integrirani knjižnični sustav
E-adresa: iks@nsk.hr
Telefon: +385 01 616 4005
Sustav za podršku: https://iks.nsk.hr/podrska
Obrada građe
E-adresa: obrada@nsk.hr, udk@nsk.hr
Tanja Buzina, prof., rukovoditeljica Odjela za obradu građe
Telefon: +385 1 616 4021