Zbirka muzikalija i audiomaterijala
Zbirka muzikalija i audiomaterijala okuplja notne tiskovine i glazbene rukopise te bogat fond glazbene zvučne građe na različitim medijima.

Fond
Zvučni fond objedinjuje starija zvučna izdanja, ali i ona recentnija, nastala nacionalnom produkcijom koju Zbirka prikuplja više od nekoliko desetljeća. Sadrži približno 17 000 svezaka tiskanih nota, više od 3000 svezaka rukopisnih nota, približno 24 000 naslova gramofonskih ploča, 5800 naslova kaseta, 11 000 naslova kompaktnih diskova te manji broj naslova izvorno digitalne glazbene građe.
Glazbeni rukopisi

Najvrjednija građa Zbirke glazbeni su rukopisi i glazbene ostavštine hrvatskih skladatelja koje sadrže jedinstvene glazbene izvore (autografe skladbi). Ostavštine, osim notne građe, sadrže i popratnu građu značajnu za istraživanje glazbe kao što su korespondencija, fotografije, koncertni programi, glazbene kritike i drugu građu.
Za izdvojiti su glazbeni rukopisi i glazbene ostavštine hrvatskih skladatelja: Vatroslava Lisinskog, Blagoja Berse, Ivana Zajca, Ferde Livadića, Ivana Padovca, Božidara Širole, Jakova Gotovca, Frana Lhotke, Ivana Brkanovića, Antuna Dobronića, Stanislava Prepreka, Ivane Lang, Nikole Glassla, Tome Proševa, Mire Belamarića, Miroslava Miletića i mnogih drugih.
U zbirci se čuvaju i izvorne partiture poznatih i često izvođenih opera: Porin, Ljubav i zloba, Nikola Šubić-Zrinjski, Mislav i Ban Leget.
Fond tiskanih nota
Fond tiskanih nota obuhvaća partiture, izdanja komorne i solističke glazbe, antologije, edukativna izdanja poput priručnika i škola za pojedine instrumente. Osim klasične glazbe, prikupljaju se i pjesmarice i skladbe sakralnog karaktera te one pučkih i skladanih narodnih popijevki. Fond tiskanih nota uključuje i izdanja iz repertoara popularne glazbe poput šlagera i šansona te pjesama izvedenih na glazbenim festivalima.
Fond zvučnih snimaka

Zvučni fond sadrži velik broj zvučnih izdanja na različitim medijima koja se sustavno prikupljaju od početaka diskografske industrije u Hrvatskoj.
Posebno je vrijedna zbirka starih i vrijednih gramofonskih ploča nastalih u početcima razvoja nakladništva zvuka.
Fonoteka Čapka
Jedinstvena i iznimno vrijedna zbirka nosača zvuka Fonoteka Čapka sadrži više od 6000 gramofonskih ploča koje su dar privatnog sakupljača inženjera Eduarda Čapke.
Zbirka obuhvaća brojna diskografska izdanja, od starijih šelak gramofonskih ploča koje su se reproducirale sa 78 okretaja u minuti do novijih izdanja vinilnih ploča, na kojima su zabilježena djela klasične i popularne glazbe hrvatskog i inozemnog repertoara.
Referentna građa
Zbirka sadrži i fond referentne literature te stručne knjige iz područja glazbene umjetnosti koje se mogu koristiti u prostoru čitaonice Zbirke u redovitom radnom vremenu.
Digitalizirana građa iz Zbirke
Digitalizirana građa iz fonda Zbirke dostupna je na portalu Digitalne zbirke NSK kao i na tematskom portalu Digitalna glazbena građa.
Zvukove najranijih snimaka iz povijesti hrvatske fonografije poslušajte na portalu Zvuci prošlosti, uz prateće tekstove te bogati fond digitalizirane knjižnične građe koji upotpunjuje tematsku cjelinu o početcima fonografije u Hrvatskoj.
Korištenje građe iz Zbirke
Zbog svoje vrijednosti, građa Zbirke dostupna je za korištenje u čitaonici Zbirke.
U njoj se nalaze i slušaonice opremljene audiovizualnom opremom za skupni ili individualni rad kao i studijski rad.


Digitalizacija na zahtjev
Za potrebe istraživanja, moguće je naručiti izradu preslika građe iz Zbirke ispunjavanjem obrasca u Word dokumentu i slanjem na e-adresu muzicka@nsk.hr. Obrazac se može ispuniti i u čitaonici Zbirke.
Naručivanje digitaliziranih preslika glazbene građe moguće je jedino u svrhu znanstvenog i stručnog rada.
Projekti, događanja i izložbe
Zbirka daje svoj doprinos promidžbi hrvatske glazbene baštine sudjelovanjem u glazbenim projektima, izložbama, koncertima i događajima te izradom virtualnih izložbi o istaknutim hrvatskim glazbenicima poput Vatroslava Lisinskog, Ivana Zajca ml. (1832. – 1914.) i Ivane Lang (1912. – 1982.).
Radno vrijeme
ponedjeljak – petak: 8.00 – 16.00
Građa iz rizničnih spremišta koristi se od 9 do 15 sati.
Lokacija u Knjižnici
2. kat
Kontakt
E-adresa
Telefoni
+385 1 616 4067
+385 1 616 4089
+385 1 616 4018
+385 1 616 4320
Osobe za kontakt
dr. sc. Tatjana Mihalić, voditeljica Zbirke muzikalija i audiomaterijala