U spomen na skladatelja Silvija Foretića

Dana 13. svibnja 2024., u 84. godini života, preminuo je hrvatski skladatelj Silvio Foretić, jedinstveni umjetnik, l’enfant terrible hrvatske suvremene glazbe, koji je ostavio traga u hrvatskoj glazbi 20. stoljeća.
Rođen je 1940. godine u Splitu, a djetinjstvo i mladost provodi u Osijeku i Sarajevu. Prve skladateljske tendencije pokazuje još u ranim mladima danima – počinje skladati s četrnaest godina. Glazbeni put nastavlja školovanjem na Muzičkoj akademiji kod Milka Kelemena, a usporedno radi kao novinar, orkestralni glazbenik, operni i baletni korepetitor te pijanist i skladatelj u tadašnjem Satiričkom kabaretu Jazavac (današnje Kazalište Kerempuh). Godine 1966. odlazi na usavršavanje u Köln i na tamošnjoj Visokoj školi za glazbu (Hochschule für Musik Köln) studira kompoziciju kod Bernda Aloisa Zimmemanna i elektroničku glazbu kod Herberta Eimerta, a jedno vrijeme bio je i suradnik glasovitoga Mauricia Kagela. U Njemačkoj je živio do smrti, a uz skladateljski i drugi umjetnički rad, značajan je bio i njegov društveni angažman u hrvatskoj manjinskoj zajednici koja živi u Kölnu – Foretić je bio suutemeljitelj i dugogodišnji predsjednik Hrvatske kulturne zajednice Colonia Croatica. Dobitnik je odličja Reda Danice hrvatske s likom Marka Marulića (1996.) i Nagrade Vladimir Nazor (2003.), a 2021. godine dobiva čak dva Porina – jedan na za životno djelo, a drugi za najbolju skladbu klasične glazbe – Concerto Rosso, za klavir i orkestar.
Godine 2023. svoju je ostavštinu darovao NSK, odnosno njezinoj Zbirci muzikalija i audiomaterijala, kada je, usprkos poodmakloj dobi i otežanomu kretanju, posjetio Knjižnicu želeći vidjeti mjesto gdje će biti pohranjena njegova ostavština.

Više o daru i ostavštini Silvija Foretića možete pročitati u tekstu objavljenome u časopisu Glas NSK. Znakovito je i to da se u sklopu ovogodišnjega Festivala znanosti 2024. u NSK, koji se bavio glazbenom inteligencijom, istraživanje provelo upravo na dijelu ostavštine iz opusa Silvija Foretića.