Radionica „Scopus Only Day“ u NSK i sastanak Scopus Content Selection and Advisory Board

U Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici u Zagrebu 24. listopada održana je radionica pod nazivom Scopus Only Day koja je organizirana u suradnji s Hrvatskom udrugom za znanstvenu komunikaciju (ZNAK) i tvrtkom Elsevier. Radionica je bila namijenjena urednicima hrvatskih znanstvenih i i stručnih časopisa.

Scopus je bibliografska i citatna baza podataka tvrtke Elsevier koja indeksira znanstvene časopise iz cijeloga svijeta i obuhvaća sva područja znanosti. Svoje mjesto u ovoj bazi pronašao je i 161 hrvatski časopis, a velik broj njih tome i teži jer indeksiranost u njoj pridonosi poboljšanju istraživačkoga okružja hrvatskim znanstvenicima te omogućuje međunarodnu vidljivost njihove znanstvene produktivnosti.
Veliku ulogu u tome hoće li časopis biti indeksiran u ovoj uglednoj bazi ima njegova uređivačka politika. Upravo je svrha radionice bila upoznati urednike znanstvenih časopisa sa standardima uredničkoga rada, odnosno koje su uredničke odgovornosti i prava. Većina sudionika radionice kao i ostalih urednika znanstvenih časopisa dolazi iz redova uglednih znanstvenika koji su autori članaka u znanstvenim časopisima, recenzenti ili članovi uredničkoga odbora nekoga časopisa. Radionica je zamišljena kao pomoć onima koji su novi u uredničkome poslu, ali i kao podsjetnik ili oblik trajne izobrazbe i iskusnim urednicima, te kao uputa za dobru uredničku praksu u znanstvenome časopisu.
Uzimajući u obzir standarde uredničkoga rada, svrha je radionice bila poboljšanje međunarodne suradnje i partnerstva u stručnoj i znanstvenoj međunarodnoj zajednici te osigurati bolja promidžba hrvatske znanosti u svijetu.
Nakon pozdravnih riječi glavne ravnateljice Nacionalne i sveučilišne knjižnice u Zagrebu prof. dr. sc. Ivanke Stričević i direktora sadržaja Scopusa dr. sc. Wima Meestera uslijedila su izlaganja pozvanih izlagača – Ive Melinšćak Zlodi koja je dala pregled trenutačnoga stanja hrvatskih časopisa i dr. sc. Katarine Botić koja je predstavila uspješnu priču o hrvatskim časopisima u Scopusu. U drugome dijelu izlaganja su održali dr. sc. David Rew koji je hrvatskim urednicima dao korisne savjete o (pred)uvjetima ulaska časopisa u Scopus te Galina Iakshonok o koracima koji slijede jednom nakon što je časopis prihvaćen i indeksiran u Scopusu.
Dana 25. listopada predstavnice NSK Ivana Matijević i Alisa Martek sudjelovale su na sastanku sa Scopus Content Selection and Advisory Board (CSAB). Scopus CSAB međunarodna je skupina znanstvenika, istraživača i knjižničara koji predstavljaju glavne znanstvene discipline. Tijekom godine članovi odbora odgovorni su za pregled svih naslova koji se predlažu Scopusu. CSAB se sastoji od 17 predmetnih stručnjaka, od kojih svaki predstavlja određeno područje. Preporuke CSAB-a izravno utječu na opći smjer Scopusa i određivanje prioriteta zahtjeva za novim sadržajem kako bi se osiguralo da sadržaj Scopusa ostane međunarodni i relevantan. Ivana Matijević predstavila je primjere korištenja podataka iz Scopusa za hrvatsku akademsku i znanstvenu zajednicu, od zahtjeva pojedinih znanstvenika, institucija, uredništava časopisa do nacionalnih analiza.
Na sastanku je dr. sc. Iva Grabarić Andonovski predstavila rad Udruge ZNAK, a dr. sc. Ivan Marić i Draženko Celjak predstavili su SRCE, portal Hrčak i napore koji su u suradnji s Udrugom Znak i NSK uloženi u automatizaciji indeksiranja hrvatskih časopisa u Scopusu kako bi sadržaj bio pravodoban i točan te kako bi se smanjilo vrijeme čekanja pojavljivanja najnovijega sadržaja hrvatskih časopisa u Scopusu. Članovi odbora CSAB dali su mnoge sugestije za poboljšanje uredničkoga rada. Primili smo pohvale za razvoj nacionalnih infrastruktura, ali i edukaciju korisnika.