Proslavom Dana NSK Knjižnica obilježila 418 godina postojanja i najveće uspjehe u 2024. godini

Današnjim smo svečanim programom okupili brojne cijenjene goste, predstavnike istaknutih kulturnih i znanstvenih ustanova, suradnike i prijatelje te, radosni što smo dio tradicije duge više od četiriju stoljeća, proslavili ovogodišnji Dan Nacionalne i sveučilišne knjižnice u Zagrebu.
Prve čestitke Knjižnici uputio je izaslanik ministra znanosti, obrazovanja i mladih Republike Hrvatske te državni tajnik prof. dr. sc. Nikola Mrvac, koji je u svojem pozdravnom govoru naglasio važnost djelovanja Knjižnice u prihvaćanju i primjeni novih tehnologija u hrvatskome društvu, ali i u suočavanju s izazovima koje te tehnologije donose. Okupljenim uzvanicima potom se obratila ministrica kulture i medija RH te izaslanica predsjednika Vlade RH dr. sc. Nina Obuljen Koržinek, istaknuvši uspješnost višedesetljetne suradnje Knjižnice i Ministarstva, kao i sustavnu brigu Ministarstva za sve hrvatske knjižnice, zadnjih godina posebno usmjerenu na obnovu njihovih zgrada i energetsku prilagodbu.


Postignuća, programi i projekti NSK u 2024. godini
Uz zahvale ustanovama i pojedincima s kojima Knjižnica surađuje te čestitke njezinim djelatnicima, glavna ravnateljica NSK prof. dr. sc. Ivanka Stričević u svojem je obraćanju sudionicima svečanosti predstavila djelovanje i postignuća Knjižnice u prethodnoj godini. Osim porasta broja upisanih korisnika za 15 posto u 2024. godini, kontinuiranoga većeg priljeva digitalne građe u fond Knjižnice u odnosu na analognu, uspješne organizacije više od 60 događanja te predanoga rada djelatnika na 28 projekata, ravnateljica Stričević posebno je istaknula uvođenje novoga sustava za prihvat obveznoga primjerka digitalne građe, Također, naglasila je i uspostavu Bukineta, hrvatskoga visokoškolskog knjižničnog sustava u oblaku, u sklopu projekta e-Sveučilišta, koji će omogućiti objedinjavanje usluga, građe i podataka 83 knjižnica u sustavu hrvatskoga visokog obrazovanja i kao dio kojeg je Knjižnica obogatila svoje korisničke prostore suvremeno opremljenim kabinama za digitalno učenje.

Istaknuvši i porast od 35 posto u količini digitalizirane građe, pri čemu su najveći dio bile novine, kao najosjetljivija knjižnična građa, ravnateljica Stričević najavila je brojne aktivnosti Knjižnice u 2025. godini. Među nadolazećim programima posebno je izdvojila one vezane s obilježavanjem 1100. obljetnice Hrvatskoga Kraljevstva i doprinosom NSK kao čuvarice izvora koji svjedoče o tisućljetnoj hrvatskoj kulturi, nacionalnome identitetu i državnosti.
Ljudi NSK i suradnici Knjižnice – ključ uspješnoga poslovanja
Kao vrhunac svečanosti, istaknutim djelatnicima i suradnicima Knjižnice dodijeljene su nagrade i priznanja Nacionalne i sveučilišne knjižnice u Zagrebu za 2024. godinu.
Nagrada NSK u kategoriji zaposlenika Knjižnice dodijeljena je Tanji Buzina, knjižničarskoj savjetnici i voditeljici Odjela za obradu građe NSK, za njezin ukupni izniman stručni doprinos radu i promidžbi NSK te za dugogodišnju izvrsnost i predanost radu. Tijekom 28 godina uspješne karijere u NSK voditeljica Buzina oblikovala je, uvela i unaprijedila brojne modele poslovanja Knjižnice u području obrade građe i bibliografske kontrole, koordinirala ključne projekte i sudjelovala u izradbi strateških dokumenata NSK. Svojim aktivnim sudjelovanjem u nacionalnim i međunarodnim inicijativama nastavlja unaprjeđivati rad Knjižnice i hrvatskoga knjižničarstva u cjelini.



Česta suradnica Knjižnice izv. prof. dr. sc. Ivana Hebrang Grgić dobitnica je nagrade NSK za ukupni izniman doprinos razvoju knjižnične djelatnosti. Taj je značajni doprinos ostvarila svojim akademskim, znanstvenim i stručnim radom kao profesorica na Odsjeku za informacijske i komunikacijske znanosti Filozofskoga fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, aktivna članica Hrvatskoga knjižničarskog društva, predavačica Centra za stalno stručno usavršavanje knjižničara u RH (CSSU), sudionica međunarodnih znanstvenih projekata i autorica brojnih znanstvenih radova.
U kategoriji poslovnih subjekata za više od desetljeća dugu i uspješnu suradnju s Knjižnicom priznanjem NSK nagrađena je udruga Kliofest. Priznanje je u ime udruge primio član njezina Upravnog vijeća prof. dr. sc. Damir Agičić, osvrnuvši se na jubilarno, deseto izdanje festivala povijesti Kliofest kojim su udruga i NSK okrunili svoje zajedničke napore u promidžbi dijaloga i razmjene znanja o povijesti, popularizaciji nakladničke djelatnosti i kulturi čitanja.


Ostali su ovogodišnji laureati voditeljica Ureda glavne ravnateljice NSK Gordana Radočaj, dobitnica nagrade glavne ravnateljice za izvrsnost, proaktivnost i njegovanje kulture rada, te skupina djelatnika NSK, predvođena voditeljem Hrvojem Špacom, nagrađena priznanjem glavne ravnateljice za izvrsnost i inovativnost u timskome radu iskazanu pri organizaciji prve igre zagonetki i potrage (escape room) u NSK, održane u travnju 2024. godine u povodu 150. obljetnice rođenja Ivane Brlić-Mažuranić (Ključ iz davnine – tragom Ivane Brlić-Mažuranić).
Kao posebni gosti našu su najveću proslavu u godini svojim nastupom uveličali članovi Ansambla narodnih plesova i pjesama Hrvatske LADO, čiji su nas glasovi i živopisna narodna nošnja na posebno upečatljiv način podsjetili na ljepotu i bogatstvo hrvatske baštine. Također, u sklopu programa sudionici svečanosti imali su priliku vidjeti jednu od najvrjednijih prošlogodišnjih prinova u fondu NSK – pavlinski kodeks Antiphonarium Romanum iz 1725. godine.



Dan NSK – Dan hrvatske glagoljice i glagoljaštva
Dan NSK veže se uz obljetnicu tiskanja 22. veljače 1483. godine Misala po zakonu rimskoga dvora, hrvatskoga glagoljskog prvotiska i najstarije knjige otisnute na hrvatskome jeziku i pismu. U spomen na taj povijesni dan od 2019. godine u Hrvatskoj se obilježava i Dan hrvatske glagoljice i glagoljaštva.

Ovo neprocjenjivo djelo hrvatske pisane baštine čuva se u Zbirci rukopisa i starih knjiga NSK, čija su blaga i ove godine imali priliku vidjeti posjetitelji Dana otvorenih vrata NSK, koji tradicionalno prethode proslavi Dana NSK. Ovogodišnji Dani bili su posvećeni vrijednoj rukopisnoj baštini u fondu Knjižnice, a svojim su bogatim programom vođenih obilazaka i radionica još jednom privukli posjetitelje svih uzrasta s kojima smo uživali u dvodnevnome druženju.
Bilo nam je lijepo, vidimo se dogodine!








