Posjet Hrvatskoj bratskoj zajednici u sklopu projekta „Iz Pittsburgha s ljubavlju – knjižnična baština hrvatskih iseljenika“

Suradnički projekt Iz Pittsburgha s ljubavlju: knjižnična baština hrvatskih iseljenika Hrvatske bratske zajednice u Americi sa sjedištem u Pittsburghu i Nacionalne i sveučilišne knjižnice u Zagrebu promiče kulturnu suradnju Hrvata iz SAD-a i Republike Hrvatske te afirmira iseljeničku kulturnu baštinu i doprinos iseljenika matičnoj hrvatskoj kulturi.
U sklopu projekta naše kolegice, viša arhivistica i kustosica u Zbirci rukopisa i starih knjiga dr. sc. Tamara Štefanec, knjižničarska savjetnica i koordinatorica Zbirke muzikalija i audiomaterijala dr. sc. Tatjana Mihalić i viša konzervatorica i voditeljica Odjela Zaštita i pohrana dr. sc. Sanda Milošević, krajem su listopada 2024. godine posjetile ovu najveću organizaciju hrvatskih iseljenika u Sjedinjenim Američkim Državama koja pomoću svojih ogranaka djeluje na području SAD-a i Kanade te broji približno 90 000 članova, a tamo su bile kako bi istražile pisanu i tiskanu hrvatsku baštinu u iseljeništvu.


Jačanje odnosa i povezanosti Hrvata iz SAD-a i Republike Hrvatske
Glavni je cilj projekta Iz Pittsburgha s ljubavlju: knjižnična baština hrvatskih iseljenika jačanje odnosa Republike Hrvatske s Hrvatima izvan Republike Hrvatske i u skladu je s Nacionalnim planom razvoja odnosa Republike Hrvatske s Hrvatima izvan Republike Hrvatske u razdoblju do 2027. godine u kojem je upravo kulturna suradnja prepoznata kao prilika za daljnji razvoj kvalitetnih odnosa.
Projekt znatno pridonosi povezanosti Hrvata iz SAD-a i Republike Hrvatske kao ravnopravnih članova jednoga i nedjeljivoga hrvatskog naroda (Zakon o odnosima Republike Hrvatske s Hrvatima izvan Republike Hrvatske (NN 124/11, 16/12).


Knjižnična baština hrvatskoga naroda
Na središnjoj lokaciji u Pittsburghu Hrvatska bratska zajednica već desetljećima prikuplja predmete kulturne baštine hrvatskih iseljenika, istražuje povijest hrvatske zajednice u SAD-u i omogućuje daljnja istraživanja raznovrsnim korisnicima. Pridonosi i stvaranju pisane hrvatske baštine izdavanjem službenih listova poput Danice (1894. – 1896.), Napretka (1896. – 1904.) i lista Zajedničar, koji i danas izlazi.
Od 2003. godine u sklopu organizacije djeluje Hrvatski kulturni muzej „Bernard M. Luketich“, a osim muzejske građe, aktivno se prikuplja i knjižna građa te glazbena građa na različitim medijima pohranjena u Glazbenoj knjižnici.


Zbirka inozemne Croatice
U Zbirci inozemne Croatice NSK prikupljaju se djela hrvatskih autora tiskana izvan granica Hrvatske, djela inozemnih autora čija su tema Hrvatska i Hrvati (hrvatska knjiga u inozemstvu) te iseljenički tisak i tisak hrvatskih manjina i Hrvata izvan Hrvatske.
Tijekom povijesti u NSK su svoje ostavštine pohranili brojni znameniti Hrvati iz SAD-a (George J. Prpich, Ivan Lupis Vukić, Bogdan Radica, Jere Jareb, Adam Eterovich, Ive Vučičević i dr.) i time omogućili istraživanja o povijesti i značaju hrvatske dijaspore.
Vjerujemo kako će ova suradnja pridonijeti prikupljanju, očuvanju i promidžbi inozemne hrvatske knjižnične građe kao važnim zadaćama NSK, provođenima radi očuvanja cjelokupne knjižnične baštine hrvatskoga naroda.
Foto: Sanda Milošević / NSK