Otvorena izložba „Zlatno doba nalivpera u rukopisima NSK“

Svečanim programom 3. prosinca u prostoru NSK službeno je otvorena izložba Zlatno doba nalivpera u rukopisima NSK, koja će biti dostupna za razgledavanje do 15. prosinca.
Izložba istražuje i predstavlja bogatu povijest nalivpera, simbola kulture pisanja koji i danas zauzima posebno mjesto u raznim svečanim prigodama, koristeći panoe, rukopisnu građu iz fonda NSK i predmete iz povijesne tvornice Penkala – Edmund Moster & Co. u Zagrebu.
Svečano otvorenje uz proslavu rukom pisane riječi
Na svečanome otvorenju glavna ravnateljica NSK dr. sc. Ivanka Stričević istaknula je značaj izložbe u očuvanju vrijednosti pisane riječi u digitalnome dobu. Okupljene je pozdravila i koordinatorica Zbirke rukopisa i starih knjiga NSK dr. sc. Irena Galić Bešker, podsjetivši na 130. obljetnicu ove značajne zbirke koja čuva blago hrvatske kulturne baštine.


O konceptu i realizaciji izložbe govorili su njezini autori: profesor latinskoga i grčkoga te knjižničar Ivan Kapec, povjesničarka umjetnosti i kustosica Iva Perinić te projektant i stručni suradnik Vladimir Valić. Svečanost je dodatno obogatio glazbeni nastup akademskoga glazbenika Branimira Norca, koji je ovom prigodom izveo posebno skladanu kompoziciju Apospasma Filoktetu, napisanu nalivperom mladoga skladatelja Šimuna Matišića.

Posjetitelji su sudjelovali u radionici o konstrukciji i proizvodnji nalivpera, u suradnji s riječkom manufakturom Torpedo GB Writing Instruments. Radionica je omogućila uvid u proces stvaranja ovoga pisaćeg alata, povezujući tradiciju s modernim inženjerskim pristupima u projektiranju nalivpera.

Rukopisi iz fonda NSK i vrijedni predmeti iz tvornice Penkala–Edmund Moster & Co.
U kojim su se prigodama koristila nalivpera i kako su izgledali rukopisi pisani tehnikom nalivpera na izložbi će otkriti rukopisna građa iz bogata fonda NSK poput dnevničkih zapisa Miroslava Krleže, pjesama Antuna Gustava Matoša i Tina Ujevića te dramskoga teksta Antuna Branka Šimića. Među izlošcima su i rukopisi znanstvenice Zore Voneš, pisma Alberta Einsteina i Ivana Meštrovića kao i rukopis opere Ero s onoga svijeta te glazbene partiture Ivane Lang, Ivana Brkanovića, Frana Lhotke i Šimuna Matišića.


Poseban dio izložbe posvećen je nalivperima iz tvornice Penkala – Edmund Moster & Co. u Zagrebu, proizvedenima početkom prošloga stoljeća, a danas brižno čuvanima u Peroklinici, jednoj od posljednjih europskih radionica za popravak pisaćega pribora.
Ostvarenje izložbe omogućeno je uz financijsku potporu Ministarstva kulture i medija Republike Hrvatske.
Foto: NSK