Održana 13. Noć knjige

Noć knjige 2024., nacionalna manifestacija koja slavi knjigu i čitanje, održana je 23. travnja, na Svjetski dan knjige i autorskih prava, s poveznicom na Dan hrvatske knjige koji mu datumski prethodi.
Tema 13. Noći knjige bila je Kad je prizma kataklizma – knjige za izazovna vremena. Organizatore manifestacije zanimalo je na koje se načine kao čitatelji nosimo s izazovnim vremenima, opterećenim sukobima, društvenim i financijskim krizama i ubrzanim klimatskim promjenama. U kakvoj literaturi pronalazimo utjehu i motivaciju za promjene? Kakve nam odgovore na suvremene prijetnje nude književnost i znanost? Što nam savjetuju psiholozi? Kako se branimo od pseudočinjenica i lažnih vijesti? I konačno: kako možemo, zahvaljujući onom što čitamo u knjigama, mijenjati sebe, a onda i ishode koji su pred nama?

Značajne obljetnice u 2024. godini
Osim predloženom temom, organizatori Noći knjige sudionike su na sudjelovanje motivirali i podsjećanjem na značajne obljetnice u aktualnoj godini: 500. obljetnicu smrti oca hrvatske književnosti Marka Marulića, 150. obljetnicu rođenja Ivane Brlić-Mažuranić i 100. obljetnicu smrti jednog od najutjecajnijih europskih književnika Franza Kafke. Kultni roman Gospodar prstenova J. R. R. Tolkiena u ovoj godini broji 70 godina od prvog objavljivanja.
Svečano otvorenje Noći knjige
Manifestacija je na simboličan način otvorena u Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici u Zagrebu, uz pozdravne govore glavne ravnateljice NSK prof. dr. sc. Ivanke Stričević, Slavka Kozine – predsjednika Zajednice nakladnika i knjižara HGK te državne tajnice doc. dr. sc. Ive Ivanković, izaslanice ministra znanosti i obrazovanja RH. Ministrica kulture i medija dr. sc. Nina Obuljen Koržinek Noć knjige je i službeno proglasila otvorenom.
Tradicionalno, na otvorenju Noći knjige predstavljeni su novi rezultati istraživanja o čitanju i kupovini knjiga u Hrvatskoj. Predstavila ih je Tamara Kraus iz agencije Karika koja nedostaje. Istraživanje pokazuje da je interes za čitanje u padu, a negativna kretanja prisutna su u gotovo svim aspektima koje je istraživanje obuhvatilo. Stagnira i kupnja knjiga, a među onima koji knjige ne kupuju, raste broj onih koji za knjigu nemaju interesa. Istraživanje je također ustanovilo da manifestacije poput Noći knjige motiviraju i potiču na čitanje svakog petog građanina Hrvatske.
Na otvorenju Noći knjige predstavljeni su i rezultati literarnog natječaja Svijet kao začarana šuma koji je za Noć knjige organizirala i provela Hrvatska udruga školskih knjižničara. Natječaj je, što se literarne forme tiče, bio slobodan, ali tematski povezan s autorima koji u 2024. godini slave velike obljetnice. Nagrađeni radovi svojim će autorima donijeti poklon-paket organizatora i partnera Noći knjige, a dar će dobiti i školska knjižnica čiji je knjižničar prijavio nagrađeni rad na Natječaj. Dodjela nagrada i priznanja održat će se na svečanosti knjige i čitanja Knjižna booka 14. svibnja u Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici u Zagrebu.

Knjigosaur u Knjižnici
Osobita atrakcija svečanog otvorenja Noći knjige bila je replika dinosaura iz skupine Theropoda, za kojeg se vjeruje da je prije 135 milijuna godina šetao današnjom Istrom. Repliku je izradio kipar Marin Marinić u suradnji s prirodoslovnim stručnjacima, a organizatorima Noći knjige ustupio ju je Hrvatski prirodoslovni muzej.
Dio svečanog otvorenja Noći knjige bila je i izložba strip-ilustracija Stipe Kalajžića koji prikazuju kako je zaštitno lice Noći knjige 2024. knjigosaur Gjuro Nachitanovicz u ovom nesigurnom i neizvjesnom svijetu zahvaljujući knjizi pronašao prijatelje.
Replika dinosaura i izložba strip-ilustracija u Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici u Zagrebu mogu se pogledati do 25. travnja.

Manifestacija u brojkama
Potvrđujući svoj status najmasovnije domaće kulturne manifestacije, Noć knjige programski je obuhvatila više stotina organizatora (120 osnovnih i 45 srednjih škola, 40 vrtića, 240 narodnih knjižnica i brojne knjižare, antikvarijate, nakladnike, fakultete, učeničke domove, domove za starije, muzeje, bolnice, pa čak i jedan zatvor), koji su svoja događanja organizirali u više od 250 hrvatskih mjesta i gradova, uključujući brojne otoke. Programa i prodajnih akcija ukupno je bilo više od 1200. U njima su sudjelovali književnici, psiholozi, umjetnici, slikari, glumci, glazbenici i drugi kreativci, a među njima i popularni psiholog Ali Fenwick, Jasminka Petrović, Pavao Pavličić, Julijana Matanović, Damir Karakaš, Edo Popović, Ivica Ivanišević, Robert Perišić, Arijana Čulina, Igor Beleš, Boris Senker, Nora Verde, Julijana Adamović, Hrvoje Kovačević, Sanja Lovrenčić, Enes Kišević, Jasminka Tihi-Stepanić, Vanja Spirin, Drago Hedl, Zlatko Gall, Đorđe Matić, Stipe Božić, Aleksandar Stanković, Anđa Marić, Robert Kurbaša, Korado Korlević, Krešimir Mišak, Ljubica Uvodić-Vranić, Zoran Vakula i mnogi drugi.
Nakon Noći knjige – knjiga
Proslava knjige i čitanja nastavlja se i u sljedećim danima u odgojno-obrazovnim ustanovama diljem zemlje, a do 30. travnja traje i prodajna akcija Knjiga svima i svuda u brojnim knjižarama, antikvarijatima i online knjižarama.
U programu Trećeg programa HRT-a tri su specijalne emisije o temi apokalipse u kojima gostuju klimatologinja Lidija Srnec, filozof Srećko Horvat te profesor na Fakultetu političkih znanosti Robert Mikac. Također, cijeli će tjedan na HRT-u biti posvećen knjizi, premijerno će se prikazati dokumentarac o Antunu Šoljanu, filmski maraton o apokalipsi i drugi prigodni sadržaji. Sve sadržaje bit će moguće pogledati i u HRT-ovu online servisu HRTi ili na YouTube kanalu VIDA-e TV.

Organizatori i podupiratelji Noći knjige
Organizatori Noći knjige su Zajednica nakladnika i knjižara Hrvatske gospodarske komore, Nacionalna i sveučilišna knjižnica u Zagrebu, Knjižnice grada Zagreb, Knjižni blok – Inicijativa za knjigu, Udruga za zaštitu prava nakladnika – ZANA, portal za knjigu i kulturu Moderna vremena i Hrvatska udruga školskih knjižničara.
Noć knjige održala se uz potporu Ministarstva kulture i medija Republike Hrvatske, Udruge za zaštitu prava nakladnika – ZANA, Grada Zagreba i Hrvatske gospodarske komore te medijskih pokrovitelja Hrvatske radiotelevizije, medijske kuće 24 sata, Večernjeg lista i VIDA-e TV.