Održan stručni skup „Kad se male ruke slože: održiva dječja knjižnica“

Devetnaesti „Medveščakov“ skup za dječje knjižničare i ove je godine bogatim programom i aktualnim temama iz područja dječjega knjižničarstva privukao brojnu publiku i izlagače.
Raznovrstan program Skupa tijekom dvaju dana održavanja, 26. i 27. ožujka 2024. godine, sudionicima je pružio uvid u razne aspekte fenomena održivosti u dječjem i školskome knjižničarstvu u Hrvatskoj i svijetu, i to od dugovječnih programa i angažiranja zajednice, preko obrazovanja korisnika za održivi razvoj, sve do inovativnih usluga oblikovanih u uvjetima negativnih klimatskih i društvenih promjena.
Ovogodišnji Skup bio je obogaćen i sudjelovanjem članova Stalnoga odbora Sekcije Knjižnica za djecu i mladež Međunarodne federacije knjižničarskih društava i ustanova – IFLA.

Aktualne teme i ugledni izlagači
Skup je i ove godine okupio stručnjake s izlaganjima o relevantnim temama iz teorije i prikazima dobre prakse u dječjim i školskim knjižnicama. Sudionici Skupa tako su slušali zanimljiva izlaganja o održivim i dugogodišnjim knjižničnim programima, svjesnome djelovanju u korištenju resursima i zaštiti okoliša, pametnome opremanju prostora te primjeni novih tehnologija u poticanju čitanja i pružanju knjižničnih usluga.
Prvi dan Skupa u znaku zelenih i održivih knjižnica
Nakon svečanoga otvorenja u Multimedijalnoj dvorani Odjela za djecu i mladež Gradske knjižnice započeo je službeni program s pozvanim izlaganjima dr. sc. Diane Garašić, umirovljene više savjetnice Agencije za odgoj i obrazovanje, Barbare Balenović, koordinatorice projekta Zelena knjižnica za zeleni Zagreb u Knjižnicama grada Zagreba, Dolores Mumelaš, voditeljice projekta Knjižnice i održivi razvoj – program jačanja kapaciteta u Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici u Zagrebu, i Danijele Petrić, voditeljice Dječjega odjela Knjižnice i čitaonice „Fran Galović“ Koprivnica.
Nakon pozvanih izlaganja predstavljeno je deset primjera dobre prakse iz hrvatskih narodnih i školskih knjižnica te jedan iz Gradske biblioteke i čitaonice Herceg Novi u Crnoj Gori.
Primjeri dobre prakse iz inozemstva i pub kviz na drugome danu Skupa
Na drugome danu Skupa, koji je održan u u dvorani Judita u Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici u Zagrebu, sudionici su imali priliku poslušati zanimljiva izlaganja o primjerima dobre prakse iz inozemstva. Izlagači iz Ujedinjenoga Kraljevstva, Slovenije, Njemačke, Meksika, Turske, Kanade, Singapura i Sjedinjenih Američkih Država podijelili su svoja bogata iskustva rada u narodnim i školskim knjižnicama – od pozitivnih s naprednim i inovativnim oblicima rada i usluga za djecu i mladež do onih negativnih, koji iznose problematiku borbe za inkluziju zanemarenih skupina korisnika, borbe za pružanje kvalitetnih usluga u vrijeme rezanja resursa i borbe protiv cenzure i diskriminacije.
Kako bi simbolično obilježili kraj uspješnoga drugog dana Skupa, sudionici su uživali natječući se u pub kvizu na temu dječje književnosti.
Prezentacije i snimke pojedinih izlaganja 19. skupa za dječje knjižničare moći će se pogledati na mrežnim stranicama Hrvatskoga knjižničarskog društva i kanalu YouTubea Knjižnica grada Zagreba.
Skup je organizirala Komisija za knjižnične usluge za djecu i mladež Hrvatskoga knjižničarskog društva u suradnji s Knjižnicama grada Zagreba – Knjižnicom Medveščak te u partnerstvu s Nacionalnom i sveučilišnom knjižnicom u Zagrebu i IFLA-inom Sekcijom Knjižnice za djecu i mladež.
Foto: NSK