Preskočite do glavnog sadržaja

Održan stručni skup „Časopisi za djecu i mlade: vrata u svijet mašte i partneri u obrazovanju“ 

Sudionici stručnoga skupa „Časopisi za djecu i mlade: vrata u svijet mašte i partneri u obrazovanju“

U suradnji sa Školskom knjigom, Hrvatskim školskim muzejom i Hrvatskom udrugom školskih knjižničara 20. studenoga održali smo stručni skup Časopisi za djecu i mlade: vrata u svijet mašte i partneri u obrazovanju kojem su nazočili knjižničari, učitelji, pedagozi i urednici časopisa za djecu i mlade te drugi zainteresirani građani. 

Okupljene sudionike pozdravile su dr. sc. Sofija Klarin Zadravec, pomoćnica glavne ravnateljice Knjižnice za djelatnost nacionalne knjižnice Republike Hrvatske, Jozefina Ćurković, urednica u Školskoj knjizi, i Vanja Jurilj, predsjednica Udruge školskih knjižničara, a stručni dio programa započeo je okruglim stolom na kojem se razgovaralo o značaju i utjecaju časopisa za djecu i mlade, s posebnim naglaskom na Modru lastu.

Na okruglome stolu sudjelovali su prof. dr. sc. Igor Duda, redoviti profesor na Odsjeku za povijest Filozofskoga fakulteta Sveučilišta Jurja Dobrile u Puli, Petra Požgaj, asistentica na Odsjeku za komparativnu književnost Filozofskoga fakulteta u Zagrebu, Željka Horvat-Vukelja, književnica, dramaturginja i urednica Modre laste od 1986. do 2014. godine, te doc. dr. sc. Boško Picula, politolog i filmski kritičar. Okruglim stolom moderirala je dr. sc. Štefka Batinić, kustosica Hrvatskoga školskog muzeja.

Nakon okrugloga stola uslijedila su izlaganja s primjerima dobre prakse u radu s dječjim časopisima koje je moderirala dr. sc. Kristina Romić, viša knjižničarka za školske knjižnice u Hrvatskome zavodu za knjižničarstvo. Mateja Lončar održala je izlaganje pod nazivom „Odgoj u Modroj lasti (1966. – 1976.): socijalistički čovjek i(li) kapitalistički tinejdžer?“, analizirajući ulogu Modre laste u odgoju socijalističkih građana i odgovoru na tinejdžerske interese.

Iva Kordić i Lina Malek održale su izlaganje pod nazivom Lastan kao influencer nekada i danas, predstavivši rezultate istraživanja iz 2014. godine koje je analiziralo ulogu Modre laste i Lastana u životima djece tijekom druge polovice 20. stoljeća te govoreći o značaju lika Lastana u životima mladih tijekom povijesti i njegovoj mogućoj suvremenoj ulozi na platformama poput YouTubea i TikToka.

Izlaganje Novinarska družina i školski list održala je Anita Šojat, osvrnuvši se na rad novinarskih družina u školama te upoznavši okupljene s procesom stvaranja školskih listova i vođenja novinarskih družina.

Vanja Jurilj u izlaganju pod nazivom Školski list: i zrcalo i kreator školske stvarnosti predstavila je školski list Mihić, glasilo Osnovne škole Antuna Mihanovića u Zagrebu, objasnivši njegovu dvojaku ulogu pratitelja i oblikovatelja školskoga života.

Dr. sc. Branka Rudman, prof. savjetnica, predstavila je primjer dobre prakse primjene časopisa Modra lasta u nastavi hrvatskoga jezika u cjelodnevnoj školskoj nastavi s naglaskom na integraciji sadržaja ovoga časopisa u različite dijelove nastave hrvatskog jezika, od analize tekstova, radova na pismenosti i usmenome izražavanju, do razvoja kritičkoga mišljenja raspravom o temama koje časopis obrađuje.

Skup Časopisi za djecu i mlade: vrata u svijet mašte i partneri u obrazovanju održan je u sklopu izložbe Dragi Lastane! u povodu 70. obljetnice izlaženja Modre laste, jednoga od najdugovječnijih časopisa u Hrvatskoj, uz koji su stasali naraštaji hrvatskih učenika.

Svrha je Skupa bila istaknuti važnost dječjih časopisa kao medija koji ne samo da potiču kreativnost i maštu već i služe kao suradnici u procesu obrazovanja, a sudionici su imali priliku čuti kvalitetne primjere dobre prakse te sudjelovati na okruglome stolu i raspravama s uglednim stručnjacima na ovu temu.

Foto: NSK