Nova suradnja: NSK Prijatelj projekta Večernjega lista „Rezolucija Zemlja“

Nacionalna i sveučilišna knjižnica u Zagrebu (NSK) u svojstvu Prijatelja projekta pridružila se projektu Večernjega lista Rezolucija Zemlja, jednom od najvećih ekoloških projekata u Hrvatskoj. Ovaj je projekt, koji u istome svojstvu trenutačno podupire više od 50 hrvatskih ustanova, organizacija, tvrtki, udruženja i ostalih pravnih osoba, u svibnju 2023. godine u kategoriji društveno odgovornih projekata koje provode mediji među 775 projekata 239 uglednih medijskih kuća iz 40 zemalja proglašen najboljim takvim projektom na svijetu.
Nastojanja NSK povezana s važnošću prirodne baštine Hrvatske i očuvanjem te baštine zaokretom prema održivome razvoju od 2016. godine okupljena su u sklopu programa Zelena knjižnica za zelenu Hrvatsku (ZKZH). Taj se program otada do danas ostvaruje organizacijom brojnih aktivnosti i uspješnom suradnjom s mnogim domaćim i inozemnim ustanovama i organizacijama u knjižničarskome, baštinskome i drugim sektorima, a najnedavnije od njih provedene su u sklopu projekta Knjižnice i održivi razvoj – program jačanja kapaciteta.
Godina 2023. u znaku projekta NSK Knjižnice i održivi razvoj
Uz pripremu Zelenoga plana NSK aktivnosti projekta Knjižnice i održivi razvoj, uspješno dovršenoga u 2023. godini, uključivale su i edukativne radionice za djelatnike NSK. Zadnju od tih radionica, posvećenu potrebi za usvajanjem održivih osobnih navika u svakodnevnome životu, uključujući i one na radnome mjestu, održala je širom Hrvatske poznata zagovornica zelenoga građanstva i začetnica i voditeljica inicijative Ja bolji građanin komunikologinja Marina Matijević, koja je programom radionice izložila i smjernice za zbrinjavanje otpada koji nastaje radom knjižnica.
Promidžba ekološke osviještenosti programima građanske znanosti
U 2023. godini Knjižnica je projektom Zeleno je pametno – Smart Library NSK okreće na zeleno unaprijedila svoju mobilnu aplikaciju Smart Library NSK dodavanjem joj sadržaja i funkcionalnosti koji promiču važnost odvajanja otpada za očuvanje okoliša. Neke od prošlogodišnjih zelenih aktivnosti NSK organizirane su u sklopu programa građanske znanosti koje Knjižnica intenzivno provodi od 2022. godine. Nakon uspješne suradnje s drugim knjižnicama i ustanovama u sustavu visokoga obrazovanja i obogaćivanja Hrvatskoga arhiva weba novim sadržajima usmjerenih na održivost NSK je zanimljivim istraživanjem povezala stručnjake za prirodnu baštinu sa srednjoškolcima i studentima u promidžbi ekološke osviještenosti objedinjavanjem znanosti i kulture.


Skok na svjetsku razinu – i međunarodna priznanja
Svakako najveći uspjeh u provedbi programa ZKZH organizacija je prve u svijetu međunarodne konferencije o zelenim knjižnicama, Let’s Go Green!, kojom je Knjižnica 2018. godine okupila pripadnike knjižničarske zajednice i priznate znanstvenike, stručnjake i aktiviste u različitim zelenim područjima te predstavila zelene knjižničarske inicijative iz više od 20 zemalja svijeta. Drugim izdanjem Konferencije, održanim u studenome 2023., NSK je napravila daljnji iskorak u predstavljanju utjecaja knjižnica na postizanje održivoga razvoja njihovim doprinosom izgradnji snažnih zajednica usmjerenih na održivost, zagovaranjem održivoga razvoja u lokalnim sredinama u kojima djeluju te približavanjem pitanja održivosti mlađim naraštajima.

Nakon međunarodnoga priznanja za jedno od događanja programa Zelena knjižnica… (Zeleni festival, 2017.) u obliku nagrade Međunarodnoga saveza knjižničarskih udruženja i ustanova (IFLA) za zelene knjižnice (IFLA Green Library Award) za 2018. godinu Knjižnica je za cjelokupni program ZKZH nagrađena kao jedna od dobitnica priznanja koje se smatra svjetskim Oskarom za programe održivoga razvoja, nagradom na nacionalnoj razini Energy Globe Award za 2023. godinu.
Udruživanje napora u zagovaranju zaštite prirodne baštine Hrvatske
U sklopu programa Zelena knjižnica… od njegovih početaka do danas u suradnji s ustanovama koje se brinu o zaštiti i očuvanju hrvatske prirodne i kulturne baštine Knjižnica je organizirala niz izložbi posvećenih primjerima neprocjenjivoga prirodnog blaga Hrvatske, kao što je rijeka Krka, njezini slapovi, podzemlje i ostala prirodna obilježja, ali i bogatoj kulturnoj i povijesnoj baštini u njezinu okružju. U sklopu istih suradnji organizirana su gostovanja ovih izložbi diljem Hrvatske te izrađeni trajno dostupni mrežni sadržaji poput povezanih virtualnih izložbi, mobilnih aplikacija i mrežnih pitalica.

Odgovorno djelovanje radi bržega postizanja održivoga razvoja
Program Zelena knjižnica… uključuje i sadržaje i događanja izravno usmjerene na interakciju s korisnicima u vezi s temama održivosti u rasponu od za korisnike posebno uređenih izložbenih prostora posvećenih hrvatskim nacionalnim parkovima, preko programa upoznavanja korisnika s pojedinostima Europskoga zelenog plana i drugih zelenih politika Europske unije, do promidžbe održivih modela ponašanja isticanjem poticajnih poruka u prostoru Knjižnice i objavama na društvenim mrežama.
Radi smanjivanja vlastitoga ugljičnog otiska Knjižnica je 2022. godine usvojila i smjernice za uštede u potrošnji energenata. Njihovom je primjenom, zajedno sa svojim korisnicima, u sedmomjesečnome razdoblju postigla smanjenje utrošene energije od gotovo 25 posto toplinske i skoro 15 posto električne energije.
Iza Knjižnice i Večernjega lista brojne su uspješne suradnje, a ovom najnovijom te u sklopu nje svojim daljnjim zelenim aktivnostima želimo pridonijeti daljnjemu podizanju javne svijesti o iznimnoj važnosti održivoga razvoja i zaštite okoliša te bržem usvajanju održivih oblika življenja, ponašanja i poslovanja.
Više o pojedinostima programa Zelena knjižnica… u protekloj godini pročitajte u elektroničkome izdanju 20. broja Glasa NSK.
