Preskočite do glavnog sadržaja

Kako kultura voli prirodu: prirodna i kulturna baština hrvatskih rijeka

Tamara Štefanac

Stara razglednica dravskih mostova u Vukovaru
Stara razglednica dravskih mostova u Varaždinu iz 1919. godine

Prirodna baština rijeka često se navodi kao važan resurs u gospodarskim djelatnostima, zaštiti okoliša, turističkoj promidžbi i prepoznatljivosti nacionalnoga i lokalnih identiteta.

Knjižnice, arhivi i muzeji već stoljećima prikupljaju, dokumentiraju i čuvaju građu koja tematizira život uz hrvatske rijeke, a zahvaljujući brojnim projektima digitalizacije, ta je građa u sve većem broju dostupna javnosti.

Vraćanje prirode u naše živote

Kada je početkom listopada Svjetska organizacija za zaštitu prirode (eng. World Wide Fund for Nature) objavila svoje izvješće za 2024. godinu, odjeknula je u javnosti vijest o padu od 73 posto u populacijama divljih vrsta od 1970. godine. Prijetnje smanjenju bioraznolikosti prepoznate su u Strategiji Europske Unije za bioraznolikost: Vraćanje prirode u naše živote, a kao jedan od strateških ciljeva navedena je obnova najmanje 25 000 km rijeka slobodnoga toka.

Željeznički most preko Save blizu Zagreba. Grafika iz 1861. godine. Dio je fonda Grafičke zbirke NSK.
Željeznički most preko Save blizu Zagreba, grafika iz 1861. godine. Fond NSK.

Ne iznenađuje usredotočenost na obnovu i očuvanje riječnih tokova i s njima povezanih krajolika. Život stanovništva u blizini rijeka neodvojivo je s njima isprepleten i često uvjetovan, što potvrđuje i izvješće Europske komisije 2019. Natural and Cultural Heritage in Europe: Working Together with the Natura 2000 Network, u kojem se ističe kako „kulturna i prirodna baština zajedno oblikuju karakter i identitet ruralnih područja” (str. 4). Strategije i akcijski plan zaštite prirode Republike Hrvatske za razdoblje od 2017. do 2025. godine izričito navode da treba „povećati znanje i dostupnost podataka o prirodi“. U tome mogu značajnu ulogu imati upravo ustanove u kulturi koje svojim programima ciljano pridonose zaštiti prirodne baštine.

Kako kultura voli prirodu?

European Cultural Heritage Green Paper: Putting Europe’s shared heritage at the heart of the European Green Deal iz 2021. godine ističe ulogu baštinskih ustanova „kao vektora za obrazovanje o klimi i izvora znanja koje podupire djelovanje u području klime i znanost o klimi“ (str. 57). Mnoge su baštinske ustanove u Hrvatskoj već prije krenule prema tzv. zelenoj tranziciji, i to promjenama u vlastitome poslovanju i programima kojima je opći cilj poticanje ekološke osviještenosti i stvaranje okružja koje to omogućuje. Zelenu tranziciju smatraju dijelom svojega društveno odgovornoga poslovanja.

Program Zelena knjižnica za zelenu Hrvatsku

Nastojanja NSK povezana s važnošću prirodne baštine Hrvatske i očuvanjem te baštine zaokretom prema održivome razvoju od 2016. godine okupljena su u sklopu programa Zelena knjižnica za zelenu Hrvatsku (ZKZH). Brojnim aktivnostima poput konferencija, programa digitalizacije, međunarodnih nagrada, partnerstava i mnogih drugih, Nacionalna i sveučilišna knjižnica u Zagrebu aktivni je zagovornik ekološke osviještenosti i održivosti.

Građa koja dokumentira fizički i društveni prostor (oko) rijeka

Ulomak glave brončane skulpture Apolona, Gradski muzej Karlovac.
Ulomak glave brončane skulpture Apolona pronađene u rijeci Kupi kod Kobilića, nedaleko od Kamenskog. Gradski muzej Karlovac.

U sklopu svojih programa digitalizacije i druge su baštinske ustanove u Republici Hrvatskoj digitalizirale i učinile dostupom građu povezanu s riječnim krajolicima. Arhivska, knjižnična i muzejska građa koja dokumentira fizički i društveni prostor (oko) rijeka potencijalno je dragocjen izvor za niz znanstvenih disciplina poput geografije, geologije, botanike, agronomije, antropologije, etnologije, arheologije, povijesti itd., ali i za interdisciplinarno razumijevanje međusobnoga utjecaja riječnih krajolika i života zajednicâ naseljenih na riječnim obalama.

Izvorni nacrt s priloženim kratkim izvješćem što se dogodilo na moćnim mostovima Osijeka u Kraljevini Ugarskoj godine 1664. Nacrt je dio fonda NSK.
Karta i grafika s prikazom događaja vezanih uz bitku za utvrdu Novi Zrin koja se dogodila 7. 7. 1664. Fond NSK.

U predmetima kulturne baštine sadržani su podatci i znanje o promjenama u prirodnome okolišu, a oni nerijetko dokumentiraju stanje krajolika u trenutku nastanka. Preparirani primjerak ribe, fosil iz prapovijesti, karta riječnoga toka iz srednjega vijeka ili tradicijskih ribarski čamac s početka 20. stoljeća donose podatke o krajoliku i vremenu kojem pripadaju. Kao izvore informacija proučavamo ih bilježeći promjene i razumijevajući događaje koji su utjecali na rijeke i život oko njih.

Tematski portal – Kultura voli prirodu: baština hrvatskih rijeka

Takvu građu, pohranjenu u baštinskim ustanovama, moguće je povezati pomoću digitalne platforme. Upravo je takva digitalna platforma i tematski portal Kultura voli prirodu: baština hrvatskih rijeka (K♥P), koji predstavlja mali doprinos velikoj ideji da je zaštita kulture i prirode neodjeljiva.

Suradnja arhiva, knjižnica i muzeja

Isječak s tematskog portala „Kultura voli prirodu“
Isječak s tematskog portala „Kultura voli prirodu“.

Tematski portal K♥P rezultat je istoimenoga projekta koji su od 2021., uz potporu Ministarstva kulture i medija Republike Hrvatske, zajedno provodili Nacionalna i sveučilišna knjižnica u Zagrebu kao vodeći partner, Državni arhiv u Varaždinu, Gradski muzej Varaždin, Muzej likovnih umjetnosti Osijek, Muzeji Grada Karlovca, Zavičajni muzej Ozalj i Gradska knjižnica Juraj Šižgorić Šibenik.

Navedene ustanove nalaze se u gradovima čiji su život obilježile rijeke koje kroz njih teku i koje su bile osnovna inspiracija: Drava, Krka, Kupa i Sava. Sve su rijeke posebne na svoj način, ali u ovome slučaju odabrane su: Sava – jer ima najdulji vodotok u Hrvatskoj, Kupa – čiji je izvor zaštićeni spomenik prirode još od 1963. godine, Krka kao središnji prirodni fenomen istoimenoga nacionalnog parka te Drava – jer je dio prvoga u svijetu proglašenoga rezervata biosfere koji se proteže kroz pet država.

Prvi dan jeseni, 23. rujna proglašen je Međunarodnim danom rijeke Drave te je od 23. rujna 2024. simbolično portal K♥P postao mrežno dostupan.

Projekt Kultura voli prirodu: baština hrvatskih rijeka potiče svijest o važnosti očuvanja prirodnih resursa i promiče neraskidivu vezu kulture i prirode. S posebnim naglaskom na očuvanje hrvatskih rijeka, ova je suradnja baštinskih ustanova omogućila ne samo širu već i objedinjenu dostupnost informacija o ovome neizmjerno važnome i vrijednome prirodnom resursu.