Preskočite do glavnog sadržaja

„Crowdsourcing“ digitalne baštine: održano natjecanje za mlade – HAWaton

Natjecanje HAWaton

Već neko vrijeme popularan pojam „rada mnoštva“ (eng. crowdsourcing), koji podrazumijeva praksu angažiranja skupine ljudi kako bi se riješio neki problem ili stvorio novi sadržaj, najčešće na internetu, sve se više koristi i u javnim ustanovama poput knjižnica i škola.

Upravo je na tome tragu NSK pokrenula projekt HAWaton radi masovnoga prikupljanja mrežnih sadržaja na određenu temu kako bi se obogatile tematske zbirke Hrvatskoga arhiva weba.

Tako su 15 i 16. travnja u Virovitici i Slatini u sklopu projekta organizirana dva natjecanja HAWaton u suradnji s tamošnjim narodnim knjižnicama i srednjim školama, čiji su se učenici natjecali u prikupljanju mrežnoga sadržaja na određenu temu od lokalnoga značaja.

Dolores Mumelaš, NSK
Dolores Mumelaš, NSK
Ingeborg Rudomino i Karolina Holub, NSK
Ingeborg Rudomino i Karolina Holub, NSK

Na natjecanju održanome u Virovitici u suradnji s Gradskom knjižnicom i čitaonicom Virovitica sudjelovali su učenici Tehničke škole Virovitica koji su imali zadatak pretražiti i prikupiti mrežni sadržaj o jednome od triju poznatih Virovitičana, i to Otu Horvatu, Mirku Danielu Bogdaniću i Tomislavu Maretiću. Sadržaj prikupljen na natjecanju bit će dostupan u obliku tematske zbirke Poznati Virovitičani na HAW-u.

Učenici Tehničke škole Virovitica, pobjednici natjecanja.
Učenici Tehničke škole Virovitica, pobjednici natjecanja.

Na drugome natjecanju, koje je održano u Slatini u suradnji s Gradskom knjižnicom i čitaonicom Slatina, učenicima Srednje škole Marka Marulića Slatina postavljen je zadatak pretraživanja i prikupljanja sadržaja o Viktoru Žmegaču, čije će ime u budućnosti nositi knjižnica u Slatini, a tematska zbirka Viktor Žmegač postat će dio njihove zavičajne zbirke.

Učenici Srednje škole Marka Marulića Slatina, pobjednici natjecanja.
Učenici Srednje škole Marka Marulića Slatina, pobjednici natjecanja.

Vještine pretraživanja i vrednovanja sadržaja na internetu važnije su nego ikada prije, osobito za mlade koji odrastaju, obrazuju se i jednoga će dana raditi u digitalnome okružju. Upravo ovakvim projektima na najbolji se način izravno uključuje mlade u ove važne teme kako bi postali aktivni sudionici u kreiranju vlastitoga znanja, ali i javnoga dobra.

Natjecanje HAWaton nastavlja svoj put po Hrvatskoj i u svibnju će se održati u Šibeniku, Kninu i Rijeci.

Projekt HAWaton u 2024. godini podupire Ministarstvo kulture i medija RH.

Foto: Željka Đaković Leš i Mihaela Feldi.