Preskočite do glavnog sadržaja

Ivan Kostrenčić (1844. – 1924.) – istaknuti knjižničar i ravnatelj Sveučilišne knjižnice

Irena Galić Bešker

Osobnik Ivana Kostrenčića iz 1903. godine.

Među rijetkima kojima se u istoj godini obilježavaju obljetnica rođenja i smrti jest Ivan Kostrenčić, prvi sveučilišni bibliotekar i prvi ravnatelj zagrebačke Sveučilišne knjižnice, koja danas djeluje kao Nacionalna i sveučilišna knjižnica u Zagrebu.

Početak upravljanja Sveučilišnom knjižnicom

Središnju knjižnicu zagrebačkog sveučilišta Ivan Kostrenčić od svojeg prethodnika Matije Smodeka preuzima na upravljanje 1875., stekavši prethodno radno iskustvo u bečkoj Dvorskoj knjižnici, i njom ravna sve do umirovljenja 1911. godine. Dana 19. listopada 1874. u Zagrebu je svečano otvoreno moderno zagrebačko sveučilište i čelna osoba knjižnice otada se potpisuje kao nadstojnik sveučilišne knjižnice.

Dio Osobnika Ivana Kostrenčića iz 1903. godine
Dio Osobnika Ivana Kostrenčića iz 1903. godine s podacima o njegovu prethodnom radnom iskustvu u bečkoj Dvorskoj knjižnici.
Iz fonda Zbirke rukopisa i starih knjiga NSK (R 6247).

Godine 1876. objavljena su Pravila za biblioteku kr. sveučilišta Franje Josipa I. u Zagrebu te stupaju na snagu već u drugoj godini Kostrenčićeva ravnateljskog mandata. U ovim su pravilima popisani i propisani mnogi aspekti knjižničnog poslovanja i funkcioniranja Knjižnice, koja je tada još uvijek pod upravom sveučilišnog rektorata i nije samostalna pravna osobnost.

Pojedinost iz životopisa Ivana Kostrenčića iz 1908. godine gdje piše o statusu
bibliotečnog osoblja.
Iz fonda Zbirke rukopisa i starih knjiga NSK (R 6247).

Prilagođavanje zahtjevima modernog sveučilišta

Pisma Franje Račkoga iz svibnja i lipnja 1875. godine Kostrenčiću
Pisma Franje Račkog Kostrenčiću iz svibnja i lipnja 1875. godine u kojima mu izražava podršku na ravnateljskom mjestu.
Iz fonda Zbirke rukopisa i starih knjiga NSK (R 6248b).

Negdašnju knjižnicu Kraljevske akademije u Zagrebu Kostrenčić treba izgraditi i prilagoditi novom vremenu i zahtjevima netom uspostavljenog sveučilišta. Godine 1875. sveučilište ima tri sastavnice i studij je moguć na Pravnom, Teološkom i Mudroslovnom fakultetu. U prvim godištima postojanja modernog sveučilišta Kostrenčić brine o tom da fond Sveučilišne knjižnice bude izgrađen tako da u njemu budu podjednako zastupljene sve znanosti. Također, skrbi i o nabavi primjeraka važnih za proučavanje nacionalne povijesti i književnosti.

Briga za pohranu knjižnične građe

Ivan Kostrenčić 6. prosinca 1910. piše Milanu Amrušu
Ivan Kostrenčić 6. prosinca 1910. piše Milanu Amrušu o gradnji nove zgrade Knjižnice.
Iz fonda Zbirke rukopisa i starih knjiga NSK (R 6248a).

Vrlo brzo po preuzimanju akademijske, a po novom sveučilišne knjižnice, Kostrenčić se počinje baviti ne samo pitanjima knjižničnog poslovanja nego i pitanjima pohrane knjižnične građe te odgovarajuće zgrade Knjižnice. Novouspostavljena Sveučilišna knjižnica tada je još uvijek smještena na Gornjem gradu, a građa je pohranjena na drvenim policama i u ormarima. Svaki primjerak građe dobiva signaturu prema svojem smještaju na polici, a signature su se sastojale od slovnih i brojčanih oznaka. Ako je primjerak bio označen signaturom 60 K 5, značilo je da se nalazio u ormaru br. 60, na polici označenoj slovom K i bio je peti po redu na toj polici. Ovakav lokalni način signiranja kasnije se pokazao nepraktičnim i bit će zamijenjen signiranjem po načelu numerus currens.

Za Kostrenčićeva ravnanja Sveučilišnom knjižnicom knjižnični je fond s Gornjeg grada preseljen u zgradu današnjeg sveučilišnog rektorata. Bilo je to 1883. i otada, pa sve do 1912. godine, Sveučilišna knjižnica djeluje u zgradi sveučilišnog rektorata i Pravnog fakulteta.

Sustavno povećavanje knjižničnog fonda

Zapisnik o nenadanoj reviziji iz 1881. godine.
Iz arhiva NSK.

Knjižnični fond Kostrenčić izgrađuje i povećava nabavljajući nove naslove. U prvim godinama ravnateljskog mandata Sveučilišnoj knjižnici je u cijelosti pripojena knjižnica gornjogradskog Narodnog muzeja. Prema zamisli Ivana Kostrenčića, trebale su joj biti pridružene i knjižnica novoutemeljene Jugoslavenske akademije znanosti i umjetnosti i knjižnica Zagrebačke nadbiskupije. Ovaj naum, nažalost, nikada nije ostvaren.

Knjižnica obitelji Zrinski i Gajeva knjižnica

Godine 1892. Kraljevska zemaljska vlada nabavila knjižnicu obitelji Zrinski, a 1893. Sveučilišna knjižnica nabavlja knjižnicu preporoditelja i književnika Ljudevita Gaja (1809. – 1872.). Knjižnica Zrinskih sačuvana je kao jedinstvena i nedjeljiva cjelina u fondu Nacionalne i sveučilišne knjižnice. S obiteljskom knjižnicom Zrinskih u Sveučilišnu su knjižnicu prispjeli, uz ostalo, i vrijedan autograf Nikole Zrinskog s djelom Adriai tegernek sirenaya, primjerak Petrova prepjeva bratova spjeva Adrianskoga mora sirena i primjerci mnogih vrijednih djela iz književnosti, povijesti, pravnih djela, djela fortifikacijske literature itd. S Gajevom knjižnicom prispjeli su kodeksi, vrijedna rukopisna građa te mnogi primjerci djela autora iz južne Hrvatske i Dubrovnika. Nakon ovih dviju velikih nabava, Sveučilišna knjižnica u Zagrebu značajno je povećala svoj knjižnični fond, kojem su pripadale i knjižnice njezinih pravnih prethodnica.

Uspostava Zbirke rukopisa i starih knjiga

Povećanje knjižničnog fonda u kratkom vremenu, osobito kupnja dviju velikih knjižnica, Kostrenčiću je bilo motiv za razmišljanje o posebnoj ustrojbenoj jedinici Sveučilišne knjižnice u kojoj bi bila pohranjena najstarija i najvrjednija knjižnična građa. Godine 1894. Kostrenčić upućuje dopis Kraljevskoj zemaljskoj vladi u kojem predlaže osnutak posebne ustrojbene jedinice unutar Sveučilišne knjižnice u kojoj bi bili pohranjeni rukopisi, vrijedne knjige i umjetnine. Ubrzo dobiva pozitivan odgovor, i u dopisu koji je Sveučilišnoj knjižnici upućen 24. lipnja 1894. Kraljevska zemaljska vlada odobrava osnivanje posebnog odjela Sveučilišne knjižnice. Građa novoosnovane ustrojbene jedinice bila je pohranjena u posebnim ormarima i signirana drugačije od druge knjižnične građe. Njezina je signatura počinjala oznakom SM, što je bila kratica za salla manuscriptorum.

Dugogodišnji predani rad

Pismo Ivana Kostrenčića od 30. travnja 1915. godine Velimiru Deželiću.
Pismo Ivana Kostrenčića od 30. travnja 1915. godine Velimiru Deželiću.
Iz fonda Zbirke rukopisa i starih knjiga NSK (R 6248a).

Ivan Kostrenčić je vodio brigu o pravovremenom i redovitom pristizanju obveznog primjerka svih tiskovina koje izlaze u Hrvatskoj i Slavoniji, o nabavi vrijedne građe, o korisnicima i o dostupnosti građe ne samo Sveučilišne knjižnice nego i knjižnice novonastale Jugoslavenske akademije znanosti i umjetnosti. Aktivno je pratio ponude građe, dražbe, davao je mišljenja i procjene o pojedinim zbirkama i knjižnicama. Bio je na studijskim putovanjima u knjižnicama velikih središta Monarhije kao što su Beč, Pešta i München kako bi proučio njihove uredbe i stručne kataloge. O svojem je trošku posjetio Strasbourg jer je tamošnje knjižnične uredbe smatrao uzornim u svakom pogledu. Brinuo se o materijalnim troškovima knjižničnog poslovanja, o održavanju i čišćenju knjižničnih prostora, o uvezivanju i preuvezivanju primjeraka knjižnične građe, o plaćama i dopustima zaposlenika te o mnogim drugim stavkama poslovanja.

Dugogodišnjim i predanim radom utro je puteve budućim naraštajima koji su dolazili i, sukladno novim vremenima, u knjižnicu unosili organizacijske i upravljačke promjene.

Bio je prvi u moderniziranju knjižničnog poslovanja i u upravljanju knjižnicom, koja se koncem 19. stoljeća iz visokoškolske/akademijske postupno preobražava u središnju sveučilišnu knjižnicu, ali i u knjižnicu s nacionalnom funkcijom.

Foto: NSK / Darko Čižmek