Knjige
Knjižni fond NSK broji više od 1,6 milijuna svezaka raznovrsnih književnih, umjetničkih, stručnih, znanstvenih i popularnih djela – od rukom pisanih knjiga i inkunabula do e-knjiga.

U bogatom knjižnom fondu NSK mogu se pronaći antologije, rječnici, enciklopedije, biografije, romani, školske knjige, udžbenici, priručnici, katalozi izložaba, zbornici, turistički i drugi vodiči, slikovnice, stripovi, kuharice, spomenice, putopisi i dr.
Ponekad se uz knjige izdaje popratna audiovizualna ili multimedijska građa (na CD-ROM-u i drugim prijenosnim medijima) koja također čini dio fonda.
Knjižni fond NSK pretražujte putem mrežnog kataloga.
Stare i rijetke knjige
U fondu NSK posebno mjesto zauzimaju stare i rijetke knjige neprocjenjive vrijednosti koje su tiskane u razdoblju od Gutenbergova izuma tiska u 15. stoljeću do 1835. godine.
Osobito su vrijedne tiskane knjige velikana hrvatske kulture i znanosti poput Marka Marulića, Hanibala Lucića, Marina Držića, Ivana Gundulića, Bartola Kašića, Antuna i Fausta Vrančića, Ivana Lucića, Ruđera Josipa Boškovića, Pavla Rittera Vitezovića, Jurja Habdelića i mnogih drugih.
Inkunabule
Među vrijednim knjigama ističu se inkunabule kao najstariji proizvod tiskarstva, a riječ je o knjigama tiskanim od izuma tiskarskog stroja 1455. do 1500. godine. U NSK se čuva drugi po veličini fond inkunabula u Hrvatskoj (najveći fond posjeduje Metropolitanska knjižnica).
Prva hrvatska tiskana knjiga

Ponosno čuvamo dva primjerka prve hrvatske tiskane knjige, Misala po zakonu rimskoga dvora, otisnute 1483., samo 28 godina nakon što je dovršena Gutenbergova četrdesetdvoredna Biblija.
Misal je vrijedan primjerak ranog europskog tiskarstva i prvi europski misal koji nije otisnut latinskim jezikom i latiničnim pismom, već na hrvatskom jeziku i pismu – uglatoj glagoljici.
Rukopisi (rukom pisane knjige)


Od knjiga pisanih rukom, čuvamo neprocjenjive primjerke glagoljskih rukopisa i rukopisa na latinici, uključujući izvorne rukopise te prijepise nekih od najznačajnijih autora i djela hrvatske kulturne baštine.
Stare i rijetke knjige čuvaju se u Zbirci rukopisa i starih knjiga, a veliki dio njih je digitaliziran i dostupan za pregledavanje na portalu Digitalne zbirke NSK.
Znanstvene i stručne knjige
U sklopu sveučilišne zbirke, Knjižnica izgrađuje općeznanstveni fond znanstvenih i stručnih publikacija iz svih područja znanosti i umjetnosti koji obuhvaća temeljna znanstvena djela, udžbeničku i ispitnu literaturu te referentnu građu.
Fond je namijenjen prvenstveno nastavnim, znanstvenim i istraživačkim aktivnostima Sveučilišta u Zagrebu, ali i široj znanstvenoj zajednici.
Znanstvene i stručne knjige nalaze se u čitaonicama na trećem i četvrtom katu te u Zatvorenom spremištu. Knjige se mogu koristiti u čitaonicama ili posuditi izvan Knjižnice.
Novopristigle znanstvene i stručne knjige pogledajte u biltenu prinova.
Knjige u digitalnom obliku
Sve knjige u digitalnom obliku iz fonda i zbirki NSK, digitalizirane ili izvorno digitalne (e-knjige), dostupne su na tematskom portalu Digitalne knjige.
Brojni projekti digitalizacije NSK i drugih hrvatskih i inozemnih knjižnica rezultirali su i opsežnim zbirkama digitalnih knjiga.
Digitalizirane knjige
Na portalu su dostupne digitalizirane stare i rijetke knjige koje su tiskane od početaka europskog tiskarstva do 1835. godine te knjige tiskane nakon 1835. (bibliofilska izdanja, rukopisna posveta na primjerku, mali broj objavljenih primjeraka itd.):
- inkunabule (od približno 1445. do približno 1500. godine)
- stare knjige (od 1455. do 1850. godine)
- knjige (od 1835. do 1940. godine)
E-knjige
Najveći dio izvorno digitalnih knjiga (e-knjiga) pristižu u NSK kao dio digitalnog obveznog primjerka i čine Digitalnu zbirku Croatica. E-knjiga odnosi se i na vrste online publikacija kao što su mrežne stranice.
E-knjige dostupne su na tematskom portalu Digitalne knjige – e-knjige.