-
14.02.2014. - Autor: Sandi Antonac
UZ DAN ZALJUBLJENIH
Kto je, srdce, u te dirno
Da si tako sad nemirno?
Da, upravo je to nemirno „srdce“, kakvim ga je nazivao naš Petar Preradović, ono što mijenja svijet, pokreće ratove i pomiruje narode, navlači osmijeh na lice i jednako tako tjera u plač.
Pa tko se to onda drznuo u njega dirnuti?
Amorova strelica
U staroj Grčkoj zvali su ga Eros i predstavljao je ljubav, strast, požudu… Grci su znali da samo božanstvo može u čovjeku pobuditi razinu osjećaja koja uzrokuje neshvatljivo radosno ponašanje i delirij. Bio je preteča svima znanog lika krilatog dječaka s lukom i strijelom, a krivci za njegovu svjetsku slavu su, naravno, Rimljani, koji su ga nazivali Kupidom ili, još popularnije, Amorom.
Prema legendi, naš Dan zaljubljenih također potječe iz Rima, iz njegove ranokršćanske povijesti, a akteri su, navodno, jedan car – Klaudije I. i jedan svećenik, Valentin. On je, suprotno carevoj naredbi koja je branila mladim vojnicima ženidbu, vjenčavao sve mlade parove i zbog svojeg je neposluha bio pogubljen 14. veljače. U spomen na njega danas slavimo Valentinovo. Naravno, postoji još varijanti nastanka legende, ali snažan lobi suvremene marketinške industrije nije zainteresiram za nove teorije.
Simbol
A upravo je taj lobi izgurao Amora iz ove priče i ruku pod ruku s liturgijskom dogmom prilagodio „proizvod“ kršćanskoj većini te utjelovio zaljubljenost, odnosno ljubav u potpuno novi simbol – srce. Iako u procesu zaljubljivanja, kada hipofiza i tjelesni sokovi kemijskim reakcijama bombardiraju mozak, ono ne sudjeluje izravno, srce je uvriježeno počivalište duše i odraz osobina protivnima strahu: hrabrosti, iskrenosti, odvažnosti. Kako je ljubav pozitivna inverzija straha, srce je bilo sasvim logičan odabir. Na to se dalje nadovezuju pridjevi: sveto, grimizno, lavlje, vatreno, veliko i sl., ali i slomljeno, tužno ili pak ledeno. Crvena boja, također izvedenica ovog simbola, postala je sinonim za upadljivost i strast koju iskazujemo kroz „začine“: ruže, kozmetiku, odjeću (sjetimo se fatalne Wilderove Žene u crvenom, 1984).
Ti si moja čokolada
Idolatrija srca toliko nam je „usađena“ da ga se djeca, već kod prvih likovnih uradaka, trude simulirati olovkom, izrezivati i bojiti. Pogled na to još budi nadu da će romantika, izgubljena u virtualnom svijetu medija i društvenih mreža, ipak opstati. Što bi na današnji koncept rekli poznati Shakespeaerovi Veronjani? I u našoj je povijesti bilo velikih ljubavi; uvijek ćemo slaviti vjernoga Petra Zrinskog i njegovo, ljubavlju prošarano oproštajno pismo voljenoj Ani Katarini (Moje drago serce…). Najnovija je paradigma da se zaljubljenost osjeća u trbuhu: mjehurići, treperenje, leptirići. Tim znanstvenika iz Švicarske i Belgije ustanovio je da se stanje zaljubljenosti može usporediti s užitkom koji nastaje konzumiranjem čokolade (to i ne čudi s obzirom na to da su njihove zemlje najveći proizvođači tog „ljubavnog surogata“).
Veliki ljubavnici
Može se puno toga napisati i govoriti vezano uz zaljubljenost i ljubav, ali za svakog je najbolje dohvatiti sjećanje na vlastita iskustva. Svoje sam prve nespretne korake prolazio uz Phila Bosmansa, Roberta Fulghuma i Khalila Gibrana. Internet i mobiteli bili su znanstvena fantastika. Danas su se vrijednosti promijenile, nastupaju „neki novi klinci“ s novim navikama, tehnologijom; svijet se ubrzao. Igraju se osjećajima, pikanterijama, i pitanje je koliko iskrenosti i odvažnosti ima u svemu. A upravo je to ono što je u povijest upisalo velike ljubavnike, pjesnike, ratnike.
Za kraj, vratit ću nas malo u prošlost k još jednom našem velikanu, Vatroslavu Lisinskom, koji je uglazbio stihove Preradovićeve pjesme Miruj, miruj srce moje.
Svima nemirnih „srdaca“ čestitam Dan zaljubljenih!