-
31.10.2014. - Autor: Dobrila Zvonarek
IVAN MAŽURANIĆ – KNJIŽEVNIK I DRUŠTVENI DJELATNIK
Ime Ivana Mažuranića (1814. – 1890.) u kolektivno sjećanje hrvatskoga naroda upisano je barem dvojako: neki će ga ponajprije vezati uz književnost, osobito uz ep Smrt Smail-age Čengića, dok će ga se drugi prisjećati kao bana pučanina, odgovornoga za niz uspješnih reformi kojima je poboljšao društvo u Hrvatskoj.
S obzirom na svestranost i široko područje društvenoga i kulturnoga djelovanja, svaka od spomenutih asocijacija u potpunosti je opravdana. Njima se može pribrojiti i još jedna, filološka, jer je Ivan Mažuranić, zajedno s Jakovom Užarevićem, suautor rječnika Njemačko-ilirski slovar (1842.), u kojem je ponudio niz novih riječi za njemačke pojmove, tada još nepoznate hrvatskomu jeziku.
Rođen je 11. kolovoza 1814. godine u Novome Vinodolskom, u obitelji koja je u to vrijeme dala još dva istaknuta kulturna djelatnika – Matiju Mažuranića, autora putopisa Pogled u Bosnu (1842.) te Antuna Mažuranića, filologa i leksikografa. Supruga Aleksandra bila je sestra Dimitrija Demetera, koji je plodno utjecao na Mažuranićev književni rad.
Književnosti je posvetio svoje mlađe dane. Godine 1835. pozdravio je izlazak Danice prigodnom pjesmom Primorac Danici, primivši za nju prvi honorar u novijoj hrvatskoj književnosti. Dvije godine poslije u istoj Danici objavljuje osmeračku pjesmu Danica Ilirom. Zahvaljujući njoj, Matica ilirska poziva ga da napiše nadopunu Gundulićeva Osmana, djela na koje je hrvatski književni romantizam gledao s osobitom pozornošću.
Autorstvo 14. i 15. pjevanja ovoga dubrovačkog baroknog epa donijelo mu je izniman ugled među suvremenicima (1844.), ali je i presudno djelovalo na njegovo daljnje književno stvaralaštvo. Suvremena književna kritika tako će u nadopuni Osmana vidjeti suviše romantičarsku interpretaciju epa, dok će u Mažuranićevu najpoznatijem djelu, Smrt Smail-age Čengića, iščitavati prepoznatljiv utjecaj Gundulića.
Smrt Smail-age Čengića, spjev objavljen 1846. u karlovačkome almanahu Iskra, često se ističe kao najveće djelo hrvatske književnosti 19. stoljeća. U pet pjevanja, kombinirajući deseterce i osmerce, Kačića i Gundulića, Mažuranić je prikazao boj hercegovačkoga junaka Smail-age Čengića i Crnogoraca na Grahovu 1836. godine. No sukob je tek povod za predstavljanje romantičarskih ideja o nacionalnoj slobodi, domoljublju, ali i vječnome sukobu dobra i zla. Spjev koji u konačnici to i nije, jer su u njem iznevjerene gotovo sve ključne odlike epa kao književne vrste, imao je velik utjecaj na suvremenike.
Ivan Mažuranić autor je i nekih drugih, manje poznatih književnih djela, koja su uglavnom ostala u sjeni Smail-age i nadopune Gundulića. Pisao je sonete (Mojoj, Grofu Janku Draškoviću, U smrt Ivana Kozulića), pjesme na narodnu (Nenadović Rade, Javor), a valja spomenuti i pjesmu Vjekovi Ilirije (1838.), u kojoj su vidljivi utjecaji njegove klasične naobrazbe, ali i duha vremena, prožetoga idejom o mesijanističkoj ulozi slavenstva.

Ep “Smrt Smail-age Čengića” preveden je na pedesetak jezika. Ovo izdanje objavljeno je 1985. godine u Čileu, a sadrži i usporedni tekst hrvatskog izvornika.
Mažuranićevu političku karijeru i angažirano društveno djelovanje možemo pratiti od službovanja u gradskome vijeću Karlovca (1841. – 1848.), rada u Hrvatskome saboru, gdje je od 1848. do 1849. godine bio narodni zastupnik, perovođa i glavni redaktor saborskih zaključaka i zakona; pa do ozbiljnijih političkih dužnosti: godine 1850. imenovan je vrhovnim državnim odvjetnikom, 1860. predsjednikom Hrvatskoga dvorskog dikasterija, od 1861. do 1865. dvorskim kancelarom, a 1871. postaje predsjednikom Hrvatskoga sabora. U razdoblju od 1858. do 1872. bio je i predsjednikom Matice ilirske. Godine 1873. postaje hrvatski ban, i na toj dužnosti ostaje sve do 1880. godine.
Banovanje Ivana Mažuranića u hrvatskoj je povijesti ostalo zapamćeno kao vrijeme brojnih reformi, kojima je poboljšao hrvatsko pravosuđe, političku upravu i školstvo. Godine 1874., upravo njegovim zauzimanjem, utemeljeno je i moderno Sveučilište u Zagrebu.
Iako vjerojatno svjestan da je njegovo političko djelovanje gotovo nespojivo s pjesničkim pozivom, zanimljivo je, bez sumnje, i u politički inspiriranim tekstovima pronalaziti Mažuranića kao književnika. Jedan je od takvih tekstova brošura Hrvati Mađarom (1848.), u kojoj je predstavio temeljnu misao preporodnoga programa i hrvatsko-mađarskih odnosa. Ovaj literarno izveden politički spis mnogi kasniji kritičari prozvali su prvom velikom prozom moderne hrvatske književnosti.
Ivan Mažuranić preminuo je 4. kolovoza 1890. godine. Mnoge ulice, trgovi i škole danas nose njegovo ime, a Država mu je odala počast i smještanjem njegova lika na novčanicu od 100 kuna.